Hangi Derse Nasıl Çalışmalıyız?

Hangi Derse Nasıl Çalışmalıyız

Bu yazımızda sınava hazırlanan arkadaşlar için hangi derse nasıl çalışmalı konusunu ele aldık. Ders çalışmada herkesin ayrı bir metodu vardır arkadaşlar. Kişi nasıl daha iyi anlıyorsa ona göre çalışmalıdır. Ancak biz yine genel olarak başarıya ulaşmak için çalışmalar nasıl olmalı. Hangi derse nasıl çalışmalı adına genel bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle bildiğiniz gibi ders çalışmak için mutlaka düzenli bir ders programınız olmalı arkadaşlar. Ders programı oldukça önemlidir. Sınav sürecinde sizi başarıya ulaştıracak en önemli konu belki de ders programıdır. Bu nedenle ders programınız oldukça önem taşır. Ders programınızı oluşturduktan sonra hangi derse nasıl çalışmalıyız o konuya gelelim. İşte hangi derse nasıl çalışmalıyız sorusunun cevabı.

Arkadaşlar dersleri iki ana grupta toplayacak olursak bunlar sayısal dersler ve sözel dersler olacaktır. Peki hangi derse nasıl çalışmalıyız. Sözel derslerin çoğu genelde ezbere dayalıdır arkadaşlar sözel derslere çalışırken ezberden önce konuyu iyice anlamanızı öneririm her şeyi kalkıp da ezberlemeyin tabi ki ama ezberlenecek belli başlı şeyler de zaten bellidir. Sözel dersleri iyice kavrayın ezberlemeniz gereken şeyleri not alın ve sürekli tekrarlayın gözünüzün önünde olsun. Daha sonra konu testlerine geçin ve zaten böyle yaptığınızda kafanızda kalacaktır. Sayısal derslerde de konuyu iyice anlayın. Yapamadığınız şeyleri not alın, Çözmediğiniz şeyleri çözdürün bol bol soru çözün. Sayısal derslerde soru çözmek sizi başarıya götürecektir.

Konu ile ilgili forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-hangi-derse-nasil-calismaliyiz.html

Deneme Çözmenin Önemi

Merhaba değerli arkadaşlar bugün ki yazımızda sınava hazırlanan arkadaşlar için deneme çözmenin önemini ele aldık. Herhangi bir sınava hazırlanıyorsanız deneme olmazsa olmazlardandır arkadaşlar. Deneme çözmenin yararları ne diye soracak olursanız. Deneme çözmek şu anki durumunuz hakkında bilgi verir,eksiklerinizi görmenizi sağlar, çalıştığınız veya bitirdiğiniz konuların tamamen kafanıza oturmasını sağlar. Bu nedenle deneme çözmek çok çok önemlidir. Denemeye ne zaman başlamalıyım diye soracak olursanız iki haftada bir deneme çözmenizi öneririm başlangıçta arkadaşlar. Daha sonra konularınız tamamen bittikten sonra günde 2-3 tane deneme çözmelisiniz. Denemeler başarıya, hedefine ulaşmak isteyen arkadaşlar için olmazsa olmazlardandır. İlk denemelerde netleriniz az olursa bile üzülmemelisiniz önemli olan son denemelerdir arkadaşlar.

Denemelerde netlerinizi artırmak istiyorsanız örneğin ben bugün diyelim ki bir deneme çözdüm ve yanlış yaptığım sorularda eksikliklerimi görmedim, yanlışlarıma hiç karışmadım göz atmadım böyle yapacak olursam sonraki denemede bir ilerleme olmaz arkadaşlar. Denemenin o zaman hiç bir anlamı kalmaz. Yapmanız gereken yanlış yaptığınız soruları işaretlemek ve o yanlış yaptığınız soruda eksikliğinizi tespit edip konuya tekrar göz atmaktır arkadaşlar. Denemenin asıl amacı da zaten budur. Yani sonuç olarak arkadaşlar yapmanız gereken başlangıçta haftada bir veya iki haftada bir deneme çözmek ve eksiklikleri görmek daha sonra tüm konular bittikten sonra sürekli deneme çözüp bu eksikliklerimizi görüp bu eksikliklerimizi kapatmaktır arkadaşlar. Herkese iyi çalışmalar.

Bu konu hakkında forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-deneme-cozmenin-onemi.html

Unutmayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bu yazımızda sizler için unutmayı önlemek için neler yapmalıyız onları ele aldık. Unutmayı önlemek istiyorsanız öncelikle planlı ve programlı çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz arkadaşlar. Sürekli değişen ya da Düzensiz olarak çalışıyorsanız hiç bir verim beklemeyin. Bu durumda unutmak kaçınılmaz bir durum haline gelir. Yeterli ve düzenli bir dinlenme programınızın da olması gerekmektedir ve uyku düzeninizde unutkanlık için oldukça önem taşır. Stres yapmayın ve kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. Bu durum sizi psikolojik olarak etkiler ve unutkanlığa neden olabilir. Ders çalışırken konuyu bitirdikten sonra mutlaka bol bol soru çözün arkadaşlar. Bol bol soru çözerek konuyu daha iyi anlamanıza ve beyninize daha iyi yerleşmesini sağlayacaktır.

Ders çalışmayı hobi yapıp zevkli bir hale dönüştürmeyi sağlarsanız büyük başarılar elde edersiniz arkadaşlar. Ders çalışırken sadece derse odaklanın müzik dinlemeyin veya etrafınıza gereksiz olarak bakmayın sadece önünüzde ki derse odaklanın. Konu çalışırken önemli gördüğünüz yerleri mutlaka not alın ve sürekli tekrarlayın unutmayı önlemenin en iyi yolu konu her ne kadar iyi anlaşılırsa anlaşılsın tekrar yapılamazsa unutulur. Bu nedenle sürekli tekrar yapmaya özen göstermeliyiz. Çalışma süresinde mutlaka belirli olarak ara vermeye çalışın. Bu saydıklarımızı dikkate aldığınız zaman mutlaka faydası olacaktır arkadaşlar herkese iyi çalışmalar…

Bu konu hakkında forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-unutmayi-onlemek-icin-ne-yapmaliyiz.html

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli ders çalışmak bir öğrenciyi başarıya götürecek olan en etkili yoldur. Öğrenci rakiplerini geçmek için verimli ve iyi bir program dahilinde çalışmalıdır. Peki etkili ve verimli ders çalışmak için neler yapmalıyız. Bu yazımızda sizler için verimli ders çalışmak için neler yapılması gerektiğini ele aldı.

Verimli çalışmanın başında kuşkusuz ilk sırada çalışma programı gelmektedir. Öğrenci kendisine uygun ve etkili olabilecek bir çalışma programı oluşturup onun dahilinde ve düzenli olarak çalışmalıdır.Öğrenci Mümkünse bir rehber hocası eşliğinde çalışma programını hazırlamalıdır. Verimli ders çalışmanın bir diğer koşuluna gelecek olursak çalışma ortamıdır. Çalışma ortamı oldukça önemlidir. Çalışma ortamı öğrenciyi derse gütmelidir. Çalışma ortamı gürültülü olmamalıdır. Çalışma ortamının havalandırılması ve yeteri aydınlıkta olması da gerekmektedir. Çalışma ortamında sadece dersle ilgili araçlar bulunmalıdır. Dikkat dağılmaması için gereksiz şeyler çalışma ortamında olmamalıdır. Ders çalışırken kesinlikle müzik dinlememelisiniz arkadaşlar. Müzik dikkatinizi dağıtır ve derse odaklanmanızı engeller.

Verimli ders çalışmanın diğer kurallarına gelecek olursak. Çalıştığımız konuları çok iyi anlamalıyız arkadaşlar. Konuyu iyice anladıktan sonra konuyla alakalı bol bol soru çözmemiz gerekir. Verimli ders çalışmak istiyorsanız çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmelisiniz arkadaşlar. Verimli ders çalışmakla alakalı vereceğimiz bilgiler bunlar arkadaşlar bunları dikkate aldığınızda faydasını göreceksiniz diye düşünüyorum. Verimli çalışmak sizin rakiplerinizi geçmede en önemli faktördür. Umarım bu yazımız faydalı olmuştur. İyi çalışmalar..

Bu konu hakkında forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-verimli-ders-calisna-yontemleri.html

Üniversiteye Hazırlık ve Öğrenci Velisi Olmak

Üniversiteye hazırlanıyorsanız bu süreç içerisinde size gerek veliniz tarafından gerek diğer yakınlarınız tarafından pskolojk destek vermeleri çok önemlidir. Bu süreçte velilere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Veli Üniversiteye hazırlanan çocuğu veya yakınına mutlaka destek olmalıdır. Üniversiteye hazırlanan kişiye veli pskolojik baskı yapmamalıdır. Onu kesinlikle strese sokmamalıdır. Veli Üniversiteye hazırlanan adaya motivasyon vermeli ve kesinlikle onu strese sokacak cümleler kurmamalıdır. Veli başkalarını örnek göstermemelidir. Veli üniversiteye hazırlanan adayla sohbet etmeli sohbetler yumuşak çerçevede olmalıdır. Veli üniversiteye hazırlanan öğrenciye sorunlarının olup olmadığı, ders çalışma sürecinin nasıl gittiğini, eksikliklerinin neler olduğu, ders dışında bir sorununun olup olmadığı hakkında sorular sorabilir. Veli üniversiteye hazırlanan adayı yakından takip etmeli bu zorlu süreçte adaya pskolojik olarak destek sunmalıdır.

Öğrencinin Başarıya ulaşmasında veliye çok büyük pay düşmelidir. Başarmanın yüzde ellisi çalışmaksa diğer yüzde ellisi de moral ve motivasyonla olur. Bu yüzden veliler öğrenciye her zaman moral vermeli onu stresten uzak tutmalı ailenin sorunlarını en azından sınav süreci bitene kadar mümkün oldukça öğrenciye yansıtmamalıdır.Veli Kesinlikle başkalarını ona örnek vermemli onu strese sokacak cümlelerden kkaçınmalıdır. Moral ve motivasyon her başarı için olmazsa olmazlardandır arkadaşlar sadece çalışmakla başarı olmayabilir. Moral ve motivasyonunuz yüksek olduğunda derse daha iyi odaklanacaksınız, stresten uzak duracaksınız ve buda sizi mutlaka başarıya götürecektir.

Bu konu hakkında forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-universiteye-hazirlik-ve-ogrenci-velisi-olmak.html

 

KPSS’de Başarı İçin Deneme Çözmenin Faydaları

KPSS’de Başarı İçin Deneme Çözmenin Faydaları
Merhaba değerli arkadaşlar bugün ki yazımızda sınava hazırlanan arkadaşlar için deneme çözmenin önemini ele aldık. Herhangi bir sınava hazırlanıyorsanız deneme olmazsa olmazlardandır arkadaşlar. Deneme çözmenin yararları ne diye soracak olursanız. Deneme çözmek şu anki durumunuz hakkında bilgi verir,eksiklerinizi görmenizi sağlar, çalıştığınız veya bitirdiğiniz konuların tamamen kafanıza oturmasını sağlar. Bu nedenle deneme çözmek çok çok önemlidir. Denemeye ne zaman başlamalıyım diye soracak olursanız iki haftada bir deneme çözmenizi öneririm başlangıçta arkadaşlar. Daha sonra konularınız tamamen bittikten sonra günde 2-3 tane deneme çözmelisiniz. Denemeler başarıya, hedefine ulaşmak isteyen arkadaşlar için olmazsa olmazlardandır. İlk denemelerde netleriniz az olursa bile üzülmeyin. Önemli olan son denemelerdir arkadaşlar.

Denemelerde netlerinizi artırmak istiyorsanız örneğin ben bugün diyelim ki bir deneme çözdüm ve yanlış yaptığım sorularda eksikliklerimi görmedim, yanlışlarıma hiç karışmadım göz atmadım böyle yapacak olursam sonraki denemede bir ilerleme olmaz arkadaşlar. Denemenin o zaman hiç bir anlamı kalmaz. Yapmanız gereken yanlış yaptığınız soruları işaretlemek ve o yanlış yaptığınız soruda eksikliğinizi tespit edip konuya tekrar göz atmaktır arkadaşlar. Denemenin asıl amacı da zaten budur. Yani sonuç olarak arkadaşlar yapmanız gereken başlangıçta haftada bir veya iki haftada bir deneme çözmek ve eksiklikleri görmek daha sonra tüm konular bittikten sonra sürekli deneme çözüp bu eksikliklerimizi görüp bu eksikliklerimizi kapatmaktır arkadaşlar. Herkese iyi çalışmalar….

Konu ile ilgili yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-kpss-de-basari-icin-deneme-cozmenin-faydalari.html

Ders Çalışırken Ara Vermek Zararlı mıdır?

Ders Çalışırken Ara Vermek Zararlı mıdır?

Merhaba değerli arkadaşlar bu yazımızda sizler için ders çalışırken ara vermeli miyiz? Bu aralar kaç nasıl olmalı, Bu aralar kaç dakika olmalı konusunu ele almalıyız. Ders çalışırken mutlaka ara vermeliyiz arkadaşlar yalnız bu aralar çok uzun olmamalı. Örneğin Çalışma programınıza göre 40 dakika ders 5 dakika ara veya 50 dakika ders 10 dakika ara şeklinde olması uygun olabilir. Ara vermeniz beyninizin dinlenmesini sağlayacak buda daha verimli ders çalışmanızı sağlayacaktır. Ara verirken verdiğimiz ararlar kısa süreli olmalı ve aradan sonra ders çalışmayı bırakmamalıyız. Ara bitiminden sonra ders çalışmaya devam etmeliyiz arkadaşlar. Birçok kişi ara verdikten sonra çalışmayı bırakabiliyor. Bu oldukça yanlış bir davranıştır.

Ara vermemiz beynimizin dinlenmesini sağlayacak ve ders çalışırken daha etkili bir şekilde çalışmamızı sağlayacak. Bir diğer yararı ise ders çalışırken sıkılmayacağız. Ara olmadan sürekli ders çalışan biri anladıklarını birbiriyle karıştırması muhtemel olacaktır. Bu nedenle çalışma programımızı hazırlarken mutlaka aralara da yer vermeliyiz. Ara vermek programın bir parçasıdır arkadaşlar. Ara vermek doğru bir şekilde kullanıldığında zararımıza değil yararımıza olacaktır. Bu nedenle çalışma programımızda mutlaka aralarda olmalı bu aralar çok uzun süreli olmamalıdır.

Bu konu hakkında yapılan tartışmaları takip etmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-ders-calisirken-aralar-nasil-olmali.html

Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Dünya üzerindeki tüm canlılar yaptıkları her işte yaklaşık olarak %100 başarılı sonuç ister ve bunu bekler.Bu durum öğrencilik aşamasında birkaç kademe daha da ileri olur.Ama bu başarı nasıl yakalanır?Başarıyı yakalamak için neler yapılmalı?Nasıl bir yol izlenmeli?Bu sorular öğrencilerin kafasında en çok yer eden başlıca sorulardır.Bu sorulara adım adım cevap bulalım.
1. Nasıl ki her insanın karakteri ayrıdır buna paralel olarak da öğrencilerin çalışma alışkanlıkları da aralarında farklılık gösterir.Bu sebeple her öğrenci kendi çalışma ortamına ve çalışma alışkanlıklarına göre bir çalışma planı hazırlamalı ve mutlaka bu plana uymalıdır.
2.Derslerin birbiri içerisinde ayrıldığı ve büyük farklar ortaya koydukları göz önüne alınarak çalışma metodu dersin özelliğine göre seçmelidir.
3. Ders çalışma esnasında ortam mutlaka sakin ve sessiz olmalıdır.
4. Konular arasında ayrım yapmadan her derse ve konuya gerekli önem ve alaka verilmelidir.
5. Ders çalışmaya başlamadan önce ortam ve araç-gereçler hazır edinilmelidir.Çünkü herhangi bir eksiliği tamamlama aşamasında dikkat dağınıklığı meydana gelebilir.
6. Çalışmaya başlamadan önce kişi kendini psikolojik açıdan da hazırlamalı ki ders tam konsantrasyon sağlayabilsin.
7. Öğrenmeyi aralıklarla yapmalıdır ve aralar çok uzun tutulmamalıdır.
8. Sözel dersler çalışılırken ana düşünceleri dile getiren anahtar kelime ve cümleler tespit edilmeli gerekirse renkli kalemle altları çizilmelidir.
11. İşlenecek konuya dersten önce bakılmalıdır.
12. Ders çalışılırken televizyon karşısında veya yatarak kesinlikle çalışılmamalıdır.
13.Ders çalışırken mutlaka not tutulmalı ve bu alışkanlık haline getirilmelidir.
14. Çalışırken cevaplar ezberlenmemeli konun mantığı anlaşılmalıdır.
15.Sözel dersin arkasından sayısal,sayısal dersin arkasından sözel ders çalışılmalıdır.
B – DERS ESNASINDA UYULMASI GEREKEN İLKELER:
1.Sınıfta dersler iyi dinlenmelidir
2.Ders anlatılırken üzerinde durulduğu noktalar ve sınıfa yönetilen sorular note dilmeli ve sonra çalışılmalıdır.
3. Tahtaya yazılan bilgiler ve problem çözümleri dikkatli bir biçimde deftere düzenli bir şekilde geçilmelidir.
4. Derslerde devamsızlık yapılmamalıdır
5. Sınavlarda soruların cevaplarına geçilmeden önce cevaplar zihinsel tasarlanmalı, kağıtlar verilmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir.
C – DERSTEN SONRA UYULMASI GEREKEN İLKELER:
1. Konular biriktirilmemelidir ve sürekli tekrar deilmelidir.
2. Dersler tekrar edilirken, anlaşılmayan konular tespit edilmelidir ve üzerinde durulmalıdır.. 3.Sayısal dersler çalışılırken örnek çözümlü sorulardan bol bol çözülmelidir.
4. Zor anlaşılan konular en verimli zamanlara bırakılmalıdır.

Bu konu hakkında yapılan tartışmaları takip etmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-basarili-olmak-icin-izlenecek-yollar.html

Başarıda Anne-Baba Faktörü

Başarıda Anne-Baba Faktörü

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımızda Başarıda ebeveynlerin yani anne ve babanın faktörünü ele aldık. Bildiğiniz üzere sınav süreci oldukça uzun bir dönem ve bu dönemde ebeveynlere büyük rol düşüyor. Her ne kadar ebeveynler çocuklarını iyiliğini istese de doğru sandığı yanlış davranışlar sergileyebiliyor. Ebeveynler bu süreçte özellikle baskı yapmamalı. Sınava girecek olan çocuğun moralini bozacak herhangi bir cümle söylememeli. Ailedeki kötü giden şeyleri bu dönemde mümkünse çocuğuna yansıtmamalıdır. Böyle yapıldığı zaman sınava girecek olan kişinin tüm motivasyonu olumsuz yönde etkilenecektir. Buda doğal olarak sınavda başarısız olmasını sağlayacaktır. Ben şahsen sınava girecek olan çocuğu olan anne ve baba varsa mutlaka bir rehber öğretmenle iletişime geçip ona göre nasıl davranması gerektiğini öğrenmesini önermekteyim. Çünkü birçok anne ve baba çocuklarına sürekli ders çalış ders çalış şeklinde hitaplar kurmakta. Buda sınava girecek olan çocuğun üzerinde bir baskı oluşmasını sağlamaktadır.

Ebeveynlerin yaptığı bir diğer yanlış ise sürekli başkalarını örnek vermesidir. Örneğin komşunun çocuğunu genelde sürekli örnek vermektedirler. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Ebeveynlerin yapması gereken düzgün bir üslupla sınav sürecinin nasıl gittiği, çalışmalarının nasıl gittiği, moral ve motivasyon sürekli vermesi gerektiği, sınava girecek olan çocuğuna mümkünse sessiz bir çalışma ortamı yaratması, ailedeki sorunları sınav sürecinde olan kişiye en azından sınav bitene kadar yansıtmaması gibi görevlerde bulunması daha yararlı olacaktır.

Bu konu hakkında yapılan tartışmaları takip etmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-basarida-anne-baba-faktoru.html

Başarılı Olmak İçin Günde Ne Kadar Soru Çözmeliyim?

Başarılı Olmak İçin Günde Ne Kadar Soru Çözmeliyim?

Sınava hazırlanan arkadaşlar mutlaka günde kaç soru çözeceğine cevap bulmaya çalışırlar bu yazımızda sizler için kaç soru çözmeliyim konusunu ele aldık. Arkadaşlar sınavınız için çalışmaya yeni başladıysanız kalkıp da günde 200-300 soruyla başlamanız saçma olacaktır ve sizi daha yolun başındayken pes ettirecektir. Bu nedenle başlangıçta az miktarda soru sayısıyla başlamalı daha sonra bu soru sayısını yavaş yavaş artırmalıyız. Böyle olması daha doğru ve daha faydalı olacaktır. Örneğin sınava çalışmalara yeni başlayanlar ders başı 50 soru çözmekle başlayabilirler. Daha sonra gidişata göre bu sayıyı kendisine uygun bir şekilde arttırabilirler. Sınavın sonlarına doğru bu sayıyı 2 veya 3 katına çıkartmaları daha yararlı olacaktır.

Sınav sürecinde sınava yakın zamanlar kala tüm konularınız bittikten sonra zaten seri denemelere başlayacaksınız arkadaşlar. O zaman bol bol soru çözeceksiniz zaten. Soru çözümünde önemli olan bir diğer husus mutlaka çözemediğiniz soruları işaretleyin ve mutlaka çözdürün arkadaşlar. Çözümsüz bıraktığınız sorular mutlaka karşınıza çıkacaktır. Çünkü tüm sorular birbiriyle bağlantılıdır. Bu nedenle soru çözümlerinde yapamadığımız soruları işaretleyip daha sonra mutlaka çözmeliyiz. Bu oldukça önemli bir husus. Aksi halde soru çözümünün zaten bir faydası olmayacaktır. Soru çözerken eksik olduğumuz konularında farkına varacağız ve bu eksik olduğunuz konuları tespit ettikten sonra mutlaka o eksik olduğunuz konuları tekrar edin arkadaşlar. Soru çözümlerinin anlamı da zaten budur.

Şimdiden sizlere başarılar diliyoruz.

Bu konu hakkında yapılan tartışmaları takip etmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-ne-kadar-soru-cozmeliyim.html