MatematikCafe.Net / Matematik,Geometri,Matematik Ders Notları,2017,KPSS,YGS-LYS,TEOG,DGS,ALES Hazırlık
Bölüm secimine dikkat - Baskı Önizleme

+- MatematikCafe.Net / Matematik,Geometri,Matematik Ders Notları,2017,KPSS,YGS-LYS,TEOG,DGS,ALES Hazırlık (http://www.matematikcafe.net)
+-- Forum: YKS-TYT Hazırlık Matematik-Geometri, Ygs Sınavı, Lys Sınavı (/f-yks-tyt-hazirlik-matematik-geometri-ygs-sinavi-lys-sinavi.html)
+--- Forum: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (/f-rehberlik-ve-psikolojik-danismanlik.html)
+---- Forum: Tercih Dönemi (/f-tercih-donemi.html)
+---- Konu Başlığı: Bölüm secimine dikkat (/k-bolum-secimine-dikkat.html)

Bölüm secimine dikkat - matematik - 05-07-2007 02:13

Seçtiğiniz bölüm yolunuzu açmalı

Öncelikle öğrenci ve velinin şunu bilmesi gerekiyor: ÖSS tercihleri okunmak istenen bölüm-şehir-üniversite göz önüne alınarak değil yapılmak istenen meslek düşünülerek yapılmalı.

ÖSS tercihi bölüm tercihi değil, meslek tercihidir. Örneğin fen-edebiyat fakültesini seçen bir öğrenci mezuniyetten sonra iktisadi idari bilimler alanında çalışamaz ve bu fakülte mezunlarının girdiği sınavlara giremez.

İdealinizdeki bölüm ya da üniversite yoktur, idealinizdeki meslek vardır. Seçeceğiniz bölümün idealinizdeki mesleğe gidişte bir engel olmaması ve olabildiğince yolunuzu açması esas olan.

Mezuniyetten sonra girilecek birtakım özel ve kamu sınavları olacağı gibi adaylardan birtakım nitelikleri de edinmiş olmaları beklenecek. Gençlerin kendini kariyer yolculuğunda nelerin beklediğini bilmesi ve hazırlıklı olması gerekiyor.

Tercih sürecinde öğrenci iki boyutlu bir araştırma yapmalı. Birincisi kendi ilgi ve yeteneklerini tanımaya dair olmalı. Ben hayatta ne yapmak istiyorum, hangi mesleği yapabilirim, altından kalkabilir miyim gibi bir sürü soruya somut cevaplar aramalı. İkinci araştırma ise yapmak istediği meslek veya mesleklere dair.

Radikal

RE: Bölüm secimine dikkat - mingitav - 05-07-2007 18:24

Evet arkadaşlar tercih yaparken mutlaka bi uzman eşliğinde tercih yapın ve istemediğiniz yereleri sırf üniversite adından yada şehrinden etkilenerek yazmayın.

Unutmayın ki okuyacağınız bölüm büyük bir ölçüde bundan sonraki hayatınıza yön verecek!..

Yazacağınız bölüm hakkında yeteri kadar bilgi toplayın mümkünse yazmak istediğiniz üniversitelerin tanıtım programlarına katılın yada çevrenizde istediğiniz bölümde okuyan yada mezun kişilerden yardım alın..

RE: Bölüm secimine dikkat - est - 05-07-2007 18:53

cok önemlibir sey bencede sınavdan daha önemli sınava tekrar girebilirsiniz ama tercih yaptıktan sonra bırakması o kadarda kolay olmuyor benim tavsiyem tercih etmek istediginiz bölümü o bölümde okuyan insanlara danışmanız okuyanlardan daha iyi bilgi alabilirsiniz bence.