Meslek Tercihini Doğru Yapmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İyi bir meslek seçimine için okul öncesi dönemden başlayarak çocuğun bilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığı etkinlikler oyunlar arkadaşları ile diyaloglarını çok iyi gözlemlemesi gerekiyor.
”Velilerin çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi.
Meslek seçiminin, kişilerin toplumdaki yerini, yaşam standartlarını ve sosyal çevresini belirleyen ve en önemlisi mutlu olmasında çok önemli bir süreçtir. Anne ve babaların çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için çocuklarını ve yeteneklerini çok iyi tanıması gerekir bir çok aile bu konuda çok yanılmaktadır.
Çoğu kişi çocuğumu çok iyi tanıyorum. O benim evladım. Onu ben yetiştirdim zaten diyerek büyük yanılgıya düşmektedir. Çocuğun mesleki yeteneklerinin tanınması için uzun bir süreç gerekmektedir.
Çocuğunun iyi bir meslek sahibi olmasını isteyen velilerin, okul öncesi üniversite çağına kadar gözlem yapması gerekmektedir.
Bu süreçte çoçugun neye ilgi duyduguneyi severek yaptıgı gözlenmelidir. Bu sürece çok erken yaşlardan başlamalı. Çünkü çocuğun ilgisinin başladığı dönem okul öncesidir. Veliler çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için, okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini ve sosyal ortam ile oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi gerekir. Bu sayede çocuklarına daha doğru ve objektif katkı sağlayabilirler.”
Ergenlik döneminin de meslek seçimi için önemli dönüm noktalarından biridir, ”bu dönemde çocuk meslekleri tanımaya başlar. Eger doğru gözlemleme yapmış iseniz başarılı olursunuz

Çocuğunuzun yaşamını kazanacak sorumluluklar vermelisiniz, aile içinde verilecek bazı kararlarda sorumluluk verin, buda doğru bir hamledir.
Eğer çocuğunuzun yerine getirmesi gereken görevi siz yaparsanız yeteneğini anlayamazsınız.

Bu konu hakkında yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki konuya bakınız.

http://www.matematikcafe.net/k-dogru-meslek-tercihi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir