YGS Başvuruları İçin Son Gün

Ygs başvurularında sona gelindi 4 Ocak ta başlayan Başvurular 18 Ocak Çarsamba Günü Sona Eriyor
YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?
12 Mart tarihinde uygulanacak olan YGS’ye başvuru yapacak olan adaylar iki ayrı başvuru seçeneği yapabilirler. YGS başvurusunda bulunacak olan öğrenciler okul müdürlükleriyle veya ÖSYM büroları aracılığıyla başvurualrını yapabilirler. Ayrıca ÖSYM Öğrenci şifresi bulunan adaylar ÖSYM’nin resmi web sitesi ais.osym.gov.tr üzerinden başvurularını yapabilecekler.
Başvuru Ücreti:60 TL OLARAK BELİRLENMİŞTİR.

Bu konu hakkında yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki konuya bakınız.

http://www.matematikcafe.net/k-ygs-basvurularinda-son-gun-yarin.html

Matematiğin Püf Noktaları

İnsan bilmediğinden korkar. Matematik,pek çok öğrenci için korkutucu bir derstir.Bazı öğrenciler için ise matematik dünyanın en eğlenceli oyunlarından daha eğlenceli bir oyundan başka bir şey değildir.Bu TEOG dan YGS-LYS ye KPSS den ALES e kadar hazırlanan tüm öğrenciler için geçerlidir.Ya korku ya eğlence…
Peki bu iki öğrenciler arasındaki bu fark nasıl ortaya çıkıyor? Matematiği eğlenceli bulan öğrencileri matematiği korkutucu bulan öğrencilerden ayıran özellik ne ? Niçin bu tip öğrenciler matematik testi çözerken zamanın nasıl akıp gittiğini anlamazken ,diğer öğrenciler için 1 dakika 1 asır gibi gelmektedir ? Bu soruları cevaplamak için sorunu çok iyi tespit etmek lazım. Öncelikle şunu söyleme k gerekir ki sorun başlı başına matematikte değildir,çünkü eğer matematik olmasaydı pozitif bilimler olmazdı.Diğer bilim dallarının gelişmesi matematiğin gelişimiyle olanaklı olmuştur.Matematik şuanki teknolojinin alt yapısını oluşturmuştur.
Peki sorun ne ? Sorun tamamen öğrencide mi ? Eğitim sistemimiz gereği bir okuldaki öğrencilerin seviyesi birbirine yakındır,dolayısıyla kapasite bakımından benzerlik göstermektedirler,o zaman bazılarının daha ön plana çıkmasını sağlayan sebep ne olabilir ?
Matematikte başarılı olan öğrencilerde genel olarak görülen özellikler şunlardır:

• belli bir plan çerçevesinde düzenli olarak çalışıyorlar.
• Kitap okuyorlar.(matematikte okuduğunu anlamak çok önemlidir.kitap okumak okuduğunu anlamak konusunda çok yararlıdır.)
• Dersi derste anlamaya çalışıyorlar.derse tam anlamıyla odaklanıyorlar.başka bir şeyle ilgilenmiyorlar.
•Ders sırasında anlamadıkları yerleri soruyorlar;ertelemiyorlar.
• Matematiğe diğer derslerden farklı olarak çalışmaları gerektiğini biliyorlar.
• Değişik soru tipleri görmek ve pratik kazanmak amacıyla bol test çözüyorlar.
• Azimliler.Mesela çözemedikleri sorular yüzünden umutsuzluğa düşmek yerine o konuya eğiliyorlar.

Yukarıda bahsedilenlere bakılırsa sorun ne derste ne de öğrencidedir.Sorun tamamen çalışma alışkanlıklarıyla alakalıdır.Bu örneklere bakarak bazı özetlemeler yapabiliriz:

1. Mutlaka bir çalışma planınız olmalı ve planlı çalışmalısınız.
2. Her gün yatmadan önce en az yarım saat kitap okumalısınız
3. Derste öğretmeni çok iyi dinlemelisiniz,mutlaka düzenli bir şekilde not tutmalısınız.
4. Soru sormaktan korkmamalısınız,ders en iyi derste öğrenilir.
5. Matematikte başarılı olmak için formülleri bilmek yetmez,onun için çalışırken formülleri öğrendiktensonra önceki bilgilerle pekiştirmeniz gerekir ,bunun için de bol soru çözmelisiniz.
6. Her gün en az 40 soruluk matematik testi ile 20 soruluk geometri testi çözmelisiniz.Bu sayı,çözme
hızınıza bağlı olarak yükselebilir.
7. Geçmiş yıllardan konu eksiğiniz olmamalıdır;varsa bir an önce onları tamalamalısınız.
8. Eğer konuya tam olarak hakim olduğunuzu düşünüyorsanız, test çözerken sabırlı olmalı,
çözemediğiniz soruları bir kenara yazıp daha sonra tekrar bakmalısınız.

SINAVI KAZANMAK İÇİN DERSHANE ŞART MI

Herkese merhaba arkadaşlar bir yeni yazımızla yeniden birlikteyiz.Bu yazımızda başlıktan da anlıyacağınız üzere sınavı kazanmak için dershaneye gitmek şart mı konusunu ele aldık.Bildiğiniz üzere gerek YGS gerek LYS gerek KPSS ve diğer sınavlar için.Bir çok öğrenci dershanelere,çeşitli ücretli kurslara veya özel öğretmenlere çok yüksek ücretler vererek gitmektedir.Peki sınavı kazanmak için dershane şart mıdır?
Sınavı kazanmak için dershane şart değildir arkadaşlar.Sınavı kazanan herkes dershaneye gidenlerden çıkmıyor.Evde sınava hazırlanıp kazanan birçok kişi mevcuttur.Sınavı kazanmanın koşulu %70 öğrencide bitiyor bu nedenle dershaneye gidip gitmeniz çokta önemli değildir.Eğer belli bir temeliniz varsa evde sınava hazırlanıp çok rahat bir şekilde sınavı kazanabilirsiniz arkadaşlar.

Peki evde sınavı nasıl kazanırım,nasıl kazanabilirim diye sorarsanız.Bildiğiniz üzere teknoloji çağında yaşıyoruz ve herşey elimizin altında internette bilerce eğitim videoları mevcut.Her dersten yüzlerce video bulunmakta.Bu da tabiki bizim için büyük bir avantaj.Evde çalıştığımız konuyla alakalı video açıp dershanede ki ortamı sağlıyabiliriz.Hem de evde daha sessiz ve daha dikkatli bir şekilde.

Facebook üzerinden de sınavlarla alakalı gerek sayfalar,gerek gruplar çok sayıda mevcut bunları takip etmemiz bizler için büyük yarar sağlıyacaktır.Yani arkadaşlar anlıyacağınız sınavı kazanmak için dershane şartı yoktur.Her şey tamamen siz de bitmektedir.Bu nedenle dershaneye gitmeyenler veya dershaneye gidemeyen arkadaşlar bu konuya fazla takılıp canını sıkmamalıdır …

Matematikte Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Matematikte Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Matematikte başarılı olmak, yetenekle mi yoksa çalışkanlıkla mı ilgili?
Kimi insanlar için matematik çok zor gelir, başarılı olamadıkları için de bu dalı pek sevmezler. Herkes matematik dáhisi olamaz, ama belli ölçüde matematiği herkes anlayabilir diyor bilim insanları.

Matematik sınavı yaklaştı. Sayılar, denklemler ve problemler aklınıza bir türlü yerleşmiyor mu? En iyisi oturup çalışmak. Yoksa kimi insanlar için çalışmak boşuna mı? Hayır, hiç de değil, belli ölçüde matematiği herkes öğrenebilir.

Matematikte başarılı olmak “matematik anlayışı” gerektirir. Matematik anlayışı ise soyutlama yetisi, mantıksal düşünce ve yaratıcılığın bir kombinasyonudur. Ve tahmin edeceğiniz gibi buradan yeteneğe geldik. Sonuçta her insan aynı derecede yaratıcı değildir. Ve birçok matematikçi ailelerine baktığımızda, matematik yetisinin de diğer bazı yetiler gibi kalıtsal olduğunu görürüz.

Kanadalı bilim adamları

Fakat Kanadalı bilim adamları, anne ve babası matematikte başarılı olmayan çocuğun bile matematik yetisini geliştirebileceğini söylüyorlar. Bilim adamları araştırmaları sırasında, okul öncesi döneminde çok iyi öykü anlatabilen çocukların daha sonraları matematikte başarılı olduklarını saptamışlar. Bu nedenle okul öncesi çocuklara, öykü anlatmayı öğretilmesi önerilmekte.

Bununla birlikte matematikle ilgili temel bilgileri bilmeyenlerde yetenek de fayda etmiyor. Bu yüzden matematik dersinde anlatılanları ve öğretilenleri dikkatlice takip etmek çok önemlidir. Ve anlatılanları öğrenip, ev ödevlerinizi büyük bir merakla yaparsanız, matematiği kavramanın dahi olmadan da mümkün olduğunu görürsünüz.

Tabii sadece formülleri ezberlemenin işe yaramadığını siz de biliyorsunuz, önemli olan işin mantığını kavrayıp uygulayabilmek sonuçta. Matematik konusunda büyüklerinizden yardım aldığınızda, onlardan, size çözümü söylemelerini değil, çözüme giden doğru yolu bulmanızda yardımcı olmalarını isteyin.

Konu hakkında yapılan tartışmaya katkıda bulunmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-matematikte-basarili-olmak-icin-ne-yapmali.html

Çevre Ve Şehircilik bakanlığı 117 personel alım ilanı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) P3 puan türüne göre taşra teşkilatına (il müdürlükleri) sözleşmeli memur alacak. Bakanlık personel alımlarında en fazla kontenjanı çevre mühendislerine ayırdı. KPSSAralık ayı 4-B sözleşmeli personel alımlarında 48 çevre mühendisi alınacak.

Yaşanılabilir bir çevre ve marka şehirler oluşturma yolunda yeni çalışma arkadaşları arayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, KPSS Aralık 2013 atamalarında 9 branştan toplam 117 personel alımı yapacak. Kasım ayında yapılan atamayla birlikte Bakanlık 4-B sözleşmeli personel türünden yıl sonunda toplamda 477 personel alım yapmış olacak.

KPSS 2013 /Aralık ayı atamalarında alım yapılacak branşlar ve sayıları:

Çevre Mühendisi 48, Elektrik Mühendisi 6, Harita Mühendisi 11, İnşaat Mühendisi 19, Makine Mühendisi 8, Jeofizik Mühendisi 6, Mimar 12, Şehir Plancısı 4, Jeoloji Mühendisi 3 olmak üzere 9 branştan 117 tane personel alımı yapılacak. Söz konusu personel alımının ilanı 2013 yılı aralık ayı içerisinde ÖSYM’nin sayfasında yayınlanacak.

“ÇEVRE MÜHENDİSLERİ İLE BAŞARACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, her fırsatta yaşanılabilir bir çevrenin oluşması için çalıştıklarını ve bu işi çevre mühendisleri ile başaracaklarını söyledi. Bakanlığının KPSS ile personel alımında en fazla yer verdiği çevre mühendislerinin, 10 yıl içerisinde atık su arıtma sistemlerini kurmuş, katı atık sorunlarını halletmiş, iklim değişikliği stratejisine tam uyumlu, sera gazı emisyonlarının azaltılması kriterlerinde Avrupa’yı yakalamış bir Türkiye hedefinde güç katacaklarını ifade eden Bayraktar, “Şehirlerimizi çevreyle uyumlu biçimde, modern hale getirmek, insanımızın daha mutlu ve huzurlu yaşamasını temin etmek, bizim öncelikle ve en önemli hedefimizdir. Bu hedefimizi de azimli ve çalışkan arkadaşlarımızla başaracağız.” dedi

TCDD bu illerde yeni işçiler alacak!

 Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları çeşitli bölge müdürlerinde çalıştırmak için yeni işçiler arıyor.

TCDD Adana, Afyon, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir Isparta, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Uşak ve Zonguldak bölge müdürlüklerine 99 tren teşkil işçisi, 5 mühendis, 2 mekanik vasıta tesis cihaz vinç operatörü alacak

 

YÖK’ten öğretmen adaylarına yeni şart

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakülteleri dışında üniversitelerin diğer fakültelerinden, özellikle de fen- edebiyat fakültelerinden mezunların öğretmen atamalarına başvurabilmeleri için gerekli olan pedagojik formasyon eğitimine ‘disiplin cezası almama’ şartı getirdi. Adaylar,pedagojik formasyona ‘uslu öğrenci ‘ kriteri diye yorumladıkları karara sosyal medyada tepki gösterdi.Tepkiler üzerine YÖK Yürütme Kurulu toplanıp uygulamanın geri alınması için YÖK Genel Kurulu’na tavsiyede bulunma kararı aldı.

Radikal Gazetesi’nin haberine göre, YÖK Genel Kurulu, 2012 yılında kaldırdığı ancak gelen tepkiler üzerine 2013’ün nisan ayında tekrar geri getirmek zorunda kaldığı, pedagojik formasyon uygulamasının usul, esas ve kontenjanlarını duyurdu.

‘Başvuru’ başlıklı 5’inci maddede adayların Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ve lisans mezuniyeti akademik ortalamaları dikkate alınarak puan üstünlüğü esasına göre ÖSYM tarafından merkezi olarak programlara yerleştirileceği kaydedilirken, eğitime başlamaya hak kazanan adayların kayıt yaptırması için ‘mezun olduğu üniversiteden disiplin cezası almadığına dair belge’ getirmesi şartı koşuldu.

YÖK’ün kararı, adayların tepkisine neden oldu. Adaylar tepkilerini sosyal paylaşım siteleri ve forumlarda dile getirerek YÖK’e, “Sudan sebeple ceza aldım bari sudan sebeple formasyon gitmesin” çağrısı yaptı. Bazı adaylar sosyal paylaşım sitelerinde”Cinayetten yargılanan birisini bile topluma kazandırma çabası varken, kopya çeken bir çocuğu toplumdan soyutlamak da neyin nesi?” diye karara tepki gösterdi.

YÖK geri adım atıyor

Tepkiler üzerine YÖK kararından geri adım atmak zorunda kaldı. YÖK Yürütme Kurulu dün yaptığı toplantıda, ‘disiplin cezası almamış olma’ şartının kaldırılması gerektiği görüşüne vardı ve bu görüşün son kararın verileceği YÖK Genel Kurulu’na iletilmesini kararlaştırdı. YÖK Genel Kurulu’nun, yürütme kurulunun kararını benimsemesiyle birlikte söz konusu disiplin kriteri kaldırılmış olacak. Yürütme kurulu, konu YÖK Genel Kurulu’nda düzeltilene kadar öğrencilerin olası hak kaybı yaşamaması için de bir önlem aldı ve üniversitelere, ‘geçici kayıtları alın’ talimatı verdi.

Bu Kurum 600 Personel alıyor

Adalet Bakanlığı 600 Personel alım ilanı

ADALET BAKANLIĞINDAN İLAN

A- Bakanlığımızca yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara 600 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.

B- Başvurular, elektronik ortamda ÖSYM başvurumerkezlerinde (tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde) aşağıda (E) bendinde belirtilenusul çerçevesinde alınacak olup; 4 Kasım 2013Pazartesi günü başlayacak, 13 Kasım 2013Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir

C- Yazılı yarışma sınavı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 22 Aralık 2013 Pazargünü Ankara’da yapılacaktır. Sınav saat 09.30′da başlayacak ve 2.5 saat sürecektir. Sınavın organizasyonuve uygulanması tamamen ÖSYM’nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir.

D- 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun değişik 8 inci maddesi uyarınca adaylığa atanacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

a) Türk vatandaşı olmak,

b) Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.011978 ve dahasonra olanlar) doldurmamış olmak, (02.08.2013 tarihinde yürürlüğe giren 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 43 üncü maddesi ile 22.06.2006tarih ve 5525 sayılı, Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanuna eklenen “ek 1 inci maddenin” son fıkrası uyarınca, Hukuk fakültesi mezunu olup, “4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılıYükseköğretim Kanunu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa atıf yapan Yüksek Öğretim KurumlarıÖğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre aldıkları disiplin cezaları nedeniyle yükseköğretimkurumlarından ilişiği kesilip, anılan Kanunun geçici 40 inci, geçici 43 üncü, geçici 45 inci, geçici 46 ncı,geçici 48 inci, geçici 50 nci, geçici 56 ncı ve geçici 58 inci madde hükümlerinden yararlanmak suretiylelisans öğrenimini söz konusu maddelerde öngörülen şartlar dâhilinde tamamlayanlar, yaş sınırlamasına bağlı kalınmaksızın sınava başvurabilirler.)

c) Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukukfakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

d) Kamu haklarından yasaklı olmamak,

e) Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak,

f) Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketinikontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmamak,

g) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüyekullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak,

h) Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.

E- Sınava başvurular:

4-13 Kasım 2013 tarihleri arasında elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri (Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri) aracılığıyla alınacaktır. (ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin adresi ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer almaktadır.) Bu nedenle adayların başvuru tarihleri arasında sınav ücreti olan 80,00 TL’yi ÖSYM adına Akbank.Denizbank, T Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, TC Ziraat Bankası şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla ve PTT işyerlerinden öncelikle yatırmış olmaları gerekmektedir. Sınav ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Sınav ücretini yatıran adaylar:

1- ÖSYM’nin İnternet adresinden temin edecekleri Aday Başvuru Formu,

2- Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu gösteren diplomasının sureti, diplomasının düzenlenmemiş olması hâlinde bitirme belgesi suretini, öğrenimini yabancı ülkelerdeki bir hukuk fakültesinde yapmış olanların ise diploma sureti ile birlikte Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair verilecek belge,( Belgelerin onaylı örneği de kabul edilir.)

3- Nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport ile birlikte bizzat başvuracaklardır. Başvurular ÖSYM Başvuru Merkezlerince alınacak olup, başvuru merkezi görevlisi tarafından adayın aday başvuru formundaki bilgileri ile birlikte web kamera ile alınacak fotoğrafı elektronik ortama aktarılacaktır. Çekilen fotoğraf adayın fiziksel olarak tanınmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formunu kontrol etmesi için adaya verecektir. Form adayca kontrol edilip imzalandıktan sonra görevli tarafından onaylanacaktır. Adaylar başvuru merkezine başvuru hizmeti ücreti plarak 3,00 TL ödeyeceklerdir. Adaylar sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmelidir. Başvuru işleminin sistemde görülmemesi veya bilgilerde yanlışlık olması durumunda ÖSYM’ye müracaat etmelidir.

Adayların, Aday Başvuru Formuna yazdıkları bilgilerin sorumluluğu kendilerine aittir. Aday, Başvuru Formuna yazılan bilgilerdeki eksik ve yanlışlar nedeniyle doğacak sonuçlardan sorumlu olacaktır. Mülakat öncesinde istenilen belgeleri teslim etmeyen, gerçeğe aykırı beyanda bulunan veya 2802 sayılı yasada belirtilen nitelikleri taşımadığı tespit edilen adaylar mülakata alınmayacak olup aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir. Hukuk alanında doktora yapmış ve giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle (doğum tarihi 01.01.1978 ve daha sonra olanlar) otuzbeş yaşını doldurmamış olanlar, yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülakata tâbi tutulacaklardır. Bu nedenle başvuruları elektronik ortamda alınmayacaktır. Bu kişilerin başvuru formu (Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü internet sitesindeki formlar bölümünde yer alan Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı Başvuru Formu) ile birlikte hukuk fakültesinden mezun olduğunu ve hukuk alanında doktora yaptığını gösteren diploma suretlerini 4-13 Kasım 2013 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğüne vermeleri ya da masrafını ödemek şartıyla mahalli Cumhuriyet başsavcılığı aracılığıyla APS (Acele Posta Servisi) ile göndermeleri gerekmektedir. Başvurusunu yapmayan, başvuru koşullarını taşımayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir.

Banka işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM ve Adalet Bakanlığı sorumlu olmayacağından, dekont bilgileri aday tarafından dikkatle kontrol edilmelidir.

F- Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini 16 Aralık 2013 günü saat 14.00′ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi girerek edinecektir. Sınava Giriş Belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Başvuru işlemi sonrası ÖSYM aday işlemleri sistemine ilk kez dahil olan adaylara ücretsiz olarak internet erişim şifresi verilmektedir. Yeniden şifre edinmek isteyen adaylar başvuru merkezlerine nüfus cüzdanı / süresi geçerli pasaportu ile şahsen başvurarak ücreti karşılığı alacaklardır. Şifrenin edinilmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi ÖSYM’nin internet sayfasında bulunmaktadır.

G- Adaylar sınava, ÖSYM nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport ile kabul edilecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı halde Sınav Merkezi Yöneticilerinin, ÖSYM Temsilcilerinin bina veya salon görevlilerinin kararı ile herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır. ( Sadece zorunlu askerlik görevini ifa eden er ve erbaşlar ve askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi, nüfus cüzdanı/pasaport yerine kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır)

Sınav için gerekli olan iki adet kurşunkalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker her bir aday için ÖSYM tarafından temin edilecektir. Sınava giriş belgesini ibraz edemeyenler sınava alınmayacaktır. Tüm adaylar ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanan “Sınav Uygulamalarına ilişkin Güvenlik Tedbirleri” duyurusu ile bu tedbirlere yönelik mevzuat hükümlerine (26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Adayların Ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik kapsamında) uymak zorundadır. Sınav bina/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir.

H- Adaylara yazılı yarışma sınavında 40 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 100 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan, Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, icra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdari Yargılama Usulü ve idare Hukuku konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

I- Sınav test usulü ile yapılacak olup, cevap kağıtları ÖSYM de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle geçersiz sayıldığı takdirde, bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru yanıtlanmış kabul edilecektir. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi yirmi (20) tam puan üzerinden; Alan Bilgisi Testi seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir. Bu değerlendirme yapılırken Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi konuları ile Alan Bilgisi Testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırılacaktır.

Buna göre:

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nde bulunan 5 konu (Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi) ile Alan Bilgisi Testi’nde bulunan 10 konu (Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, icra ve iflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdari Yargılama Usulü ve idare Hukuku) ayrı birer alt test olarak değerlendirilecektir. Bu 15 alt test için adayların ham puanları ayrı ayrı hesaplanacaktır. Her alt test için sınava giren adayların ham puanları kullanılarak ortalama ve standart sapma değerleri bulunacaktır. Bulunan ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak her alt test için adayların ham puanları, ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nde bulun 5 alt test için hesaplanan standart puanların her biri 0,2 ağırlıklandırma katsayısı ile çarpılarak toplanacak ve Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Ağırlıklı Puanı bulunacaktır.

Alan Bilgisi Testi’nde bulunan 10 alt test için hesaplanan standart puanların her biri 0,1 ağırlıklandırma katsayısı ile çarpılarak toplanacak ve Alan Bilgisi Testi Ağırlıklı Puanı bulunacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Ağırlıklı Puanı, en büyüğü 20, en küçüğü Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nin bütününde hesaplanan en düşük ham puan değerinin 0,5 ile çarpılması sonucu bulunacak değer olacak şekilde puanlara dönüştürülecek ve bu puan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Başarı puanı olarak adlandırılacaktır.

Alan Bilgisi Testi Ağırlıklı Puanı, en büyüğü 80, en küçüğü Alan Bilgisi Testi’nin bütününde hesaplanan en düşük ham puan değerinin 0,8 ile çarpılması sonucu bulunacak değer olacak şekilde puanlara dönüştürülecek ve bu puan Alan Bilgisi Testi Başarı puanı olarak adlandırılacaktır. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Başarı Puanı ile Alan Bilgisi Testi Başarı Puanı’nın toplanması ile Genel Başarı Puanı hesaplanacaktır

Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (600) iki katı fazlası olan 1800 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 1800′üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da mülakata çağrılacaktır. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 1800′ü bulmazsa sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar mülakata çağırılacaktır Bu şekilde yapılan değerlendirmeye göre kontenjana giren adayların Sınav Sonuç Bilgisinde “Mülakata katılmaya hak kazandınız. Mülakat tarihlerini Adalet Bakanlığının internet sayfasından takip ediniz”, 70 ve üzerinde puan alan ancak kontenjana giremeyen adayların Sınav Sonuç Bilgisinde ” Kontenjan nedeniyle mülakata katılmaya hak kazanamadınız”, 70 puanın tında puan alan adayların Sınav Sonuç Bilgisinde ise “Kazanamadınız” ibaresi y alacaktır.

Hukuk alanında doktora yapmış ve giriş sın inin yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle (doğum tarihi 01.01.1978 ve daha sonrası olanlar) 35 yaşını doldurmamış olanlar, yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülakata tabi tutulacaklardır.

İ-Adaylar yazılı sınav sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir, internet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Mülakat tarihi ve yeri Bakanlığımız internet sitesinde ilân edilecektir

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi” konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM’ye başvurmalıdırlar. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise, sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde aynı şekilde yapılmalıdır. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 6028011-5013 numaralı hesabına (IBAN NO:TR 070001000830060280115013) 5,00 TL yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/ANKARA adresine ulaştırılmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacaktır.

ÖSYM süresi içinde yapılan itirazları inceleyecek, sonuçlarını adaylara ve gerektiğinde ilgili kuruma 10 gün içerisinde posta ile bildirecektir ÖSYM aday dilekçelerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden alabilecek ve/veya adayların vermiş olduğu dilekçeleri https://ais.osym.gov.tr internet adresinden cevaplayabilecektir.

AÖF sınav giriş yerleri açıklandı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin tüm bölüm/programlarında kayıtlı öğrencilerden, 2013-2014 öğretim yılı Güz Döneminde Vize sınavları 14 15 Aralık tarihinde yapılacak.

 
 
AÖF, dönemlik-kredili sistemde Güz ve Bahar dönemi olmak üzere bir öğretim yılı, iki dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler AÖF Güz ve Bahar dönemlerinde, AÖF ara ve dönem sonu sınavları olmak üzere her dönemde iki sınava gireceklerdir.
 
Öğrencilerin; AÖF ara sınav ve dönem sonu sınavlarına hangi il, bina, salon ve tarihte gireceği “Sınava Giriş Belgesi”nde yer alacaktır.
 
“Sınava Giriş Belgeleri” öğrencilerin adresleri ne posta ile gönderilmeyecektir. Öğrencilerin “Sınava Giriş Belgesi”nin dökümünü sınav tarihinden bir hafta öncesinden başlayarak AÖF Bürolarından veya http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresi “Açıköğretim Öğrenci Otomasyonu (Türkiye)” linkinden T.C. kimlik numarası ve şifrelerini kullanarak almaları gerekmektedir
 
SINAVA GELİRKEN YANINIZDA BULUNMAMASI GEREKENLER
 
Aşağıdakilerden herhangi birinin, kapalı durumda olmasına rağmen yanınızda bulunduğu tespit edildiğinde sınavınız geçersiz sayılacaktır.
 
1. Cep telefonu, telsiz, çağrı cihazı vb. iletişim araçları.
 
2. Dersle ilgili her türlü kitap, not vb.
 
3. Fotoğraf makinesi, kamera vb. görüntü kaydetmeye yarayan cihazlar.
 
4. Databank, taşınabilir bilgisayarlar vb. veri depolamaya elverişli elektronik cihazlar.
 
5. Ruhsatlı veya ruhsatsız her türlü silah
ÖNEMLİ UYARILAR
 
1. Kimlik kontrolleri, üst arama ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınav saatinden bir saat önce sınava gireceğiniz binanın kapısında hazır bulununuz.
 
2. Sınava 15 dakikadan daha fazla gecikenler sınava alınmayacaktır. Sınav başladıktan sonraki ilk 15 dakika içinde, sınava geç kalan öğrenciler, Bina Sınav Sorumlusunun yazılı izin vermesi halinde sınava alınacaktır.
 
3. Yumuşak uçlu siyah yazan birkaç kurşun kalem ve iz bırakmadan silen silgi yanınızda olmalıdır. (Cevap Kağıdına siyah kurşun kalem dışında bir kalemle yapılacak işaretlemeler okutulamamaktadır.)
 
4. Öğrenci ve sınav hizmetleri için http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresini kullanabilirsiniz.
 
5. Öğrenci Kimlik Kartı veya Öğrenci Tanıtım kartınızı henüz almamışsanız, bağlı olduğunuz büronuzdan alınız.
 
6. Sınav sırasında hesap makinesi kullanılabilir. Ancak, alfabetik tuş takımı bulunan hesap makineleri (Databank, taşınabilir bilgisayarlar vb. özel elektronik cihazlar) kullanılmayacaktır.
 
7. Kıtalarından izinli olan er-erbaşlar dışında, resmi kıyafetle sınava girilmeyecektir.
 
8. Sınava gireceğiniz binayı sınavdan en geç bir gün önce görünüz.

ÖSYM Açık uçlu sınav kitapçığı

ÖSYM Açık Uçlu Sınav Kitapçığı Örneği Yayınladı!

 

DUYURU

(6 Kasım 2013)

Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı:
Soru/Cevap Kitapçığının Yayımlanması

3 Kasım 2013tarihinde yapılan Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavında yer alansoru/cevap kitapçığına aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavının değerlendirme çalışmaları başlamış olup sonuçları hakkında da adaylar ve kamuoyu bilgilendirilecektir.

Bilindiği üzere, ÖSYM sınavlarından sonra sınavlarda sorulan sorular yayınlanmamaktadır.  Ancak açık uçlu sorular ile yapılan sınavlarda, soru türlerine örnek olması, adayların ve ilgililerin soruların yapısı hakkında bilgi sahibi olması ve bu kapsamda adayların kafalarında oluşabilecek sorulara cevap üretmesini sağlamak ve ilgili bilgilendirmeyi gerçekleştirmek amacı ile Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı soru/cevap kitapçığının  yayınlanmasına karar verilmiştir.

ÖSYM Sınavlarında Açık Uçlu Sorular ile yapılan deneme sınavının verileri, uzman değerlendirmeleri ve ilgili alt yapı çalışmaları birlikte değerlendirilerek karar oluşturulacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

—>>>  Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı Soru/Cevap Kitapçığı