AK Partili kadın milletvekilleri, kadın milletvekillerinin pantolon giymesine onay veren Meclis İçtüzük değişikliğinin, Meclis'te başörtüsüne de izin verdiğini savunarak yasal bir kısıtlama olmadığını söyledi
Uzlaşma Komisyonu'nun, Meclis'in "anayasası" olan içtüzükte kadın milletvekillerinin "pantolon" giyebilmesine imkan sağlayacak değişikliği yapmasının ardından "İçtüzükte kadın milletvekillerinin başörtülü olarak Meclis çalışmalarına katılmalarını engelleyen düzenleme olup olmadığı" tartışılmaya başlandı.

Son genel seçimde 48 olan kadın milletvekili sayısının 78'e yükselmesiyle birlikte "kadınların etek-ceketin yanısıra pantolon-ceket" giyebilmeleri yönündeki talepler arttı. Ak Parti, CHP, MHP ve BDP'li üyelerden oluşan TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, milletvekillerinin giyeceği kıyafeti düzenleyen maddeyi, mevcut içtüzükteki haliyle benimsedi.

Bahar Atakan'ın haberine göre, değişiklik öncesinde Ak Parti Ankara Milletvekili Haluk İpek "İçtüzükte kadın milletvekillerinin başörtülü olarak Meclis çalışmalarına katılmalarını engelleyen düzenleme olmadığı" yönünde açıklama yaptı. Ancak komisyon, maddenin gerekçesinde, kadın milletvekillerinin tayyörün yanı sıra pantolon ve ceket giyebileceklerini belirtirken, başörtüsüyle ilgili ayrı bir düzenlemeye yer vermedi.

'Genel Kurul'da çalışabilir'

Ak Partili Anayasa Komisyonu üyesi Fatoş Gürkan, 'pantolon kararını' için "Uygun bir karar" derken, mevcut içtüzüğünün başörtülü milletvekilleri önünde engel olmadığını savundu. Gürkan, "Mevzuat açısından sıkıntı yok. Genel Kurul'a girip çalışması açısından da yasak yok. Yasal bir engel olmadığı için başörtülü kadınlar milletvekili seçilebilirler" diye konuştu.

Ak Parti Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ayşe Türkmenoğlu da "pantolon kararı" için "Geç kalmış karar. Devlet memurları bile istediklerini giyiyor" dedi. Türkenoğlu, başörtüsü ile ilgili ise şunları söyledi: "Başörtülü kadınlar da Meclis'e girebilmeli. Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyiz. İnsanlar dinlerini nasıl yaşamak istiyorsa yaşamalı. Özgürlükleri savunuyoruz. Kısır çekişmelerle Türkiye çok uzun yıllar kaybetti. Başörtülü kadınlar Meclis'te temsil edilmeli ve temsilci olmalılar. Bunu çok isterim."

'Neden olmasın?'

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili de olan Ak Parti İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, pantolonun serbest kalacak olmasına destek verdiğini belirterek, "Bazen bacağın alçıda olması gereken durumda zorluk çekiliyor. Kadın milletvekilleri böylece daha rahat çalışacak" dedi.

Başörtüsünün yıllarca üniversitelerde yasaklanmasını eleştiren Dağoğlu, "Benim ne kadar Meclis'e girme hakkım varsa başörtülü kadınların da olmalı. Seçme hakları var ancak seçilemiyorlar. Hangi parti olursa olsun başörtülü kadınlara 'gelin çalışalım, seçin' diyoruz ama seçilmek istediğinde 'seçilemezsin' diyoruz. Özgürlüklerden yanayım" diye konuştu.

Ak Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema ise, "pantolon kararı" için daha önce kadın milletvekillerinin talebi olduğunu dile getirerek, "Meclis eğer toplumun tüm kesimlerini temsil eden bir kurum ise başörtülü milletvekili de neden olmasın. Bugüne kadar olmalıydı" dedi.
Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.
Albert Einstein