[Resim: cc2115deab6ed8582f4d07b5ae2892216b0b4c94.jpg]

DataFitting gives engineers and researchers the power to find the ideal model for even the most complex data, by putting a large number of equations at their fingertips. DataFitting's built-in library includes a wide array of linear and nonlinear models from simple linear equations to high order polynomials.
Once your data have been fit, DataFitting automatically sorts and plots the fitted equations by the statistical criteria of Standard Error. You can preview your graph and output publication-quality graphs in several different configurations. A residual graph as well as parameter output is generated for the selected fitted equation. Data, statistical and numeric summaries are also available from within the report-panel.

google translate

DataFitting ellerinin altında denklemler çok sayıda koyarak, mühendislerin ve araştırmacıların dahi en karmaşık veri için ideal bir model bulmak için güç verir. DataFitting en yerleşik kütüphane yüksek dereceden polinomları basit doğrusal denklemlerden doğrusal ve doğrusal olmayan modellerin geniş bir dizi içerir.
Bir kez verilerinizi otomatik olarak sıralar ve araziler Standart Hata istatistiksel ölçütlere göre takılmış denklemleri DataFitting, uygun edilmiştir. Birkaç farklı konfigürasyonlarda da grafik ve çıkış yayın kaliteli grafikleri önizleme yapabilirsiniz. A kalıntı grafik aynı zamanda parametresi çıkış seçilen takılmış denklemi için oluşturulur. Veri, istatistik ve sayısal özetleri raporu panel içinde de mevcuttur.


DataFitting has the following capabilities:
• A 38-digit precision math emulator for properly fitting high order polynomials and rationals.
• A robust fitting capability for nonlinear fitting that effectively copes with outliers and a wide dynamic Y data range.

Homepage: Linkleri görebilmek için üye olmanız yada giriş yapmanız gerekmektedir. Üye olmak için Tıklayınız.....
ОС: WinALL
Language: Английский (English)
Size: 1.49 Mb


Ek Dosya-(lar)
.rar  MathSol.DataFitting.v1.7.7-Lz0.rar (Dosya Boyutu: 1.46 MB / İndirme Sayısı: 5)
İmzanız boyutlarından dolayı editlenmiştir.