Öğrencilik döneminin uzadığı ve sınavların her dönem değiştiği eğitim sisteminde mezun olduktan sonra iş aramadan tekrar sınava tabii tutuluyor her birey. Bu sınavın adı ise kpss’dir. Eğer kişi memur olmak istiyorsa kpss’ye girmeden memur olamıyor. Kpss kendi içerisinde kategorilere ayrılıyor. Kategorilere ayrılma şekli ise mezun şekillerine göre olmaktadır. Kpss bireylerin mezun oldukları okullara ya da kamusal alanda görev yapmak istedikleri yerlere uygun olarak kpss1 ya da kpss2 sınavına girerek işe alınma önceliği tanınır. Hem atama şeklinde hem de kontenjan sıkıntısı olan bölümlerde ara ara yerler açıldıkça kişiler kamu çalışma alanlarını takip ederek iş ilanlarına bakabilir. Kpss nedir? Kpss genel anlamıyla kamusal alanda çalışmak için girilen sınavdır.
Kpss giriş yerleri sınav haftasından önce açıklanır ve sınava girerken bireyler yanlarında hiçbir şey götürmemelidir. Sınav giriş belgesi sınava girerken unutulmamalı ve kalem, silgi gibi kırtasiye malzemeleri götürülmemelidir. Sınavda kırtasiye malzemeleri, kodlanmış sayfalar ile birlikte verilir. Aynı şekilde hiçbir şekilde aksesuar, bozuk para, anahtar gibi eşyalar sınava alınmıyor. Bunun yanında elektronik aletler ve telefon yasak. Kpss sınavı derslere ve soru sayısına göre değişiyor. Kpss yılda dört kez, iki ayda yapılıyor. Bunlar Haziran ve Kasım aylarıdır. Öncesinde Ösym’ye başvurularak kimlik bilgileri doldurulabilir.
Kpss öncesinde kişi hangi kategoride sınava gireceğine karar vermelidir. Sınav tipine göre sınava girmek kişinin tercihlerini belirleyecektir. Lise denginden mezun olanlar ve üniversiteye gitmeyenler C grubu kadrodan seçim yapabilir. A grubu kadro ve B grubu kadro ise ön lisans ve lisans öğrencileri içindir. A grubu için her yıl sınav düzenlenir ve müfettiş, bakanlıklar, başbakanlıkta görev alabilir. B grubu ise çift yıllarda sınavlar olur ve öğretmenlik, memurluk gibi alanlarda görev yapabilir.