en çok ihtiyaç duyulan meslekler
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 


Çevrimdışı telematik
Mc Profesör
****
 Yorum Sayısı: 348

 Katılım: ANKARA

 Durumu: Mc Profesör

 Üyelik: Oct 2009

 Branş: elektronik

12
Türkiye'de işsizlik küresel krizin etkisiyle rekor seviyelere tırmandı.

Şubat ayında yüzde 16'yı aşan işsizlik oranı haziranda yüzde 13'e gerilese de halen yaklaşık 3 milyon 270 bin kişi işsiz. Oluşan bu tabloya rağmen bazı alanlarda eleman açığı kapatılamıyor.

Türkiye İş Kurumu (İşkur) verilerine göre en fazla eleman açığı beden işçiliğinde mevcut. Bunu sırasıyla muhasebe ve makinecilik (dikiş) takip ediyor. Ayrıca elektrik teknisyeni, gaz altı kaynakçısı, pazarlamacı, tornacı, şoförlük gibi mesleklerde talep edilen işgücü sayısı oldukça yüksek. Türkiye genelinde bin 167 beden işçisi, 528 makineci ve 312 muhasebeci işe alınacak.

İşkur'a kayıtlı toplam 987 bin 105 işverenin istihdamda aradığı kıstaslar da oldukça ilginç, işverenler açık pozisyonlar için çoğunlukla meslek lisesi ve lise altı mezunlar tercih ediyor. En az tercih edilen grup ise lisansüstü eğitim alanlar.

İllere göre eleman açığı bulunan alanlar incelendiğinde İstanbul ve Konya'da beden işçisi (temizlik), Düzce'de muhasebeci, Ankara'da satış elemanı ve makine teknikerine duyulan ihtiyaç fazla. En çok beden işçisine ihtiyaç duyulan İstanbul ve Konya'da 427 beden işçisi alınacak. En fazla makinecinin arandığı Bursa'da 105, en fazla muhasebecinin ihtiyaç duyulduğu Düzce'de ise 26 muhasebeci iş sahibi olabilecek. Ayrıca Mersin'de elektrikçi, Bursa'da gaz altı kaynakçısı, Erzurum'da büro memurluğu en çok işçi aranan işkolları olarak sıralanıyor.

HANGİ İLDE HANGİ ELEMAN ARANIYOR?

İSTANBUL: Muhasebeci, beden işçisi, elektrik-elektronik teknisyeni, satış temsilcisi, aşçı, gaz altı kaynakçısı, makineci, mobilya cilacısı, bekçi, makine teknisyeni.

ANKARA: Makine teknikeri, satış elemanı, beden işçisi, makine mühendisi, inşaat mühendisi, petrol ve doğalgaz mühendisi, harita teknikeri.

İZMİR: Muhasebeci, tornacı, makineci, sekreter, ağaç işleri teknikeri, garson.

BURSA: Boyacı, pazarlamacı, satış elemanı, makineci (ütücü, kalite kontrolcü) elektrikçi, sac işçisi, oto kaportacı, sağlık memuru.

DİYARBAKIR: Sekreter, elektrik ve elektronik teknikeri.

SAMSUN: Büro memuru, mobilya imalatçısı, grafiker, muhasebeci, satış elemanı, güvenlik görevlisi.

TRABZON: Satış elemanı, elektronik teknisyeni, beden işçisi, resepsiyoncu, yufkacı, kimya mühendisi, bilgisayar mühendisi.

ADANA: Elektrik ark kaynakçısı, gaz altı kaynakçısı, muhasebeci, plastik doğrama imalatçısı, kazan ateşçisi.

ERZURUM:Büro memuru, oto boyacı, büro memuru, fizyoterapist, metal işleri teknisyeni.

ANTALYA: Beden işçisi, elektrikçi, şoför, gıda mühendisi, aşçı, turizm ve otelcilik elemanı.

SİVAS: Oto elektrikçisi, marangoz, motor teknisyeni, ahşap doğramacı, elektrik mühendisi.

MERSİN: Pazarlamacı, sıhhi tesisatçı, kaynakçı, şoför, elektrikçi.

AĞRI: Büro memuru, beden işçisi, ziraat mühendisi.
RİZE: Plastik doğrama imalatçısı, kasiyer, kazan ateşçisi, tornacı, beden işçisi, tornacı, şoför, pazarlamacı.
Tüm Mesajlarına BakAra
Alıntı ile CevaplaQuote
Çevrimdışı Eucleides
Mc Kurucu
********
 Yorum Sayısı: 2,792

 Katılım: ÇORUM

 Durumu: Mc Kurucu

 Üyelik: Feb 2009

 Branş: Matematik

79
Hocam eline sağlık, teşekkürler...
Linkleri görebilmek için üye olmanız yada giriş yapmanız gerekmektedir. Üye olmak için Tıklayınız.....
Linkleri görebilmek için üye olmanız yada giriş yapmanız gerekmektedir. Üye olmak için Tıklayınız.....
Tüm Mesajlarına BakAra
Alıntı ile CevaplaQuoteHızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu Anahtar Kelimeler: Matematik en çok ihtiyaç duyulan meslekler, en çok ihtiyaç duyulan meslekler ödevi, en çok ihtiyaç duyulan meslekler ödev, en çok ihtiyaç duyulan meslekler yardım, en çok ihtiyaç duyulan meslekler eğitimi, en çok ihtiyaç duyulan meslekler 2010, en çok ihtiyaç duyulan meslekler 2011, en çok ihtiyaç duyulan meslekler 2009, en çok ihtiyaç duyulan meslekler dersleri, en çok ihtiyaç duyulan meslekler çıktı, en çok ihtiyaç duyulan meslekler formül, en çok ihtiyaç duyulan meslekler videoları, en çok ihtiyaç duyulan meslekler video, en çok ihtiyaç duyulan meslekler öğretimi, en çok ihtiyaç duyulan meslekler eğitimi, en çok ihtiyaç duyulan meslekler sonuçları, en çok ihtiyaç duyulan meslekler matametik ödevi