Başbakanın Diyarbakır Mitingi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 


Çevrimdışı @guLEndAm@
Mc Kurucu
********
 Yorum Sayısı: 4,513

 Katılım: Diyarbakır

 Durumu: Mc Kurucu

 Üyelik: Dec 2008

 Branş: Sınıf Öğretmenliği

94
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yegane arzumuz; barış içinde, demokratik bir yarış olmasını istediğimiz önümüzdeki seçimde Diyarbakır'ın hak ettiği hizmetlere, layık olduğu yönetime kavuşmasıdır. Şimdiden Allah hayırlı eylesin diyorum'' dedi.

Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde Diyarbakırlılara seslendi. Mitinge; Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Abdülkadir Aksu, Hüseyin Tanrıverdi, Haluk İpek, çok sayıda milletvekili, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ile AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin katıldı.

Konuşmasına, ''Diyarbakır'da bulunmaktan ve Diyarbakırlıların adalet ve huzur talebine ortak olmaktan büyük memnunluk duyduğunu'' ifade ederek başlayan Erdoğan, AK Parti olarak ''birlik ve beraberlik siyaseti'' yaptıklarını söyledi.

''Türkiyeli olma ruhu işte tam da budur'' diyen Erdoğan, ''Bu ruha uygun bir siyaset izledikleri için Diyarbakır'a sadece miting yapmak için gelmediklerini'' belirtti. Başbakan Erdoğan, aynı zamanda ''Diyarbakır'ı ihya edecek dev projelerin açılışı için'' de kentte bulunduklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Siyasetten tek muradımız, tek arzumuz, insanımıza hizmet etmektir. Gönüller kazanmaktır. Bu arzu ile Diyarbakır için çıtayı yükselttik. Sizlerle ortak arzularımız buluştu. Diyarbakır için Kutbettin Arzu dedik. Milletvekili olarak TBMM'ye gönderdiğiniz bu evladınızı inanıyorum ki bu sefer çok daha güçlü bir iradeyle kucaklayacaksınız.

Yegane arzumuz; barış içinde, demokratik bir yarış olmasını istediğimiz önümüzdeki seçimde Diyarbakır'ın hak ettiği hizmetlere, layık olduğu yönetime kavuşmasıdır. Şimdiden Allah hayırlı eylesin diyorum.

Müjdeler olsun Türkiye'ye. Müjdeler olsun Diyarbakır'a. 29 Mart 2009 sabahı yeni bir dönem başlayacak. 29 Mart'ta yeni bir bahar, yeni bir nevruz ülkemizi baştan başa saracak. Karakış, zemheri yerini dirilişe, uyanışa, hizmete, adalete bırakacak. Dicle nehri o gün çok daha farklı bir hizmetle buluşacak. Çin Seddi ile boı ölçüşen Diyarbakır'ın surlarından, Mardin Kapı'dan, Urfa Kapı'dan, Dağkapı'dan, Dicle Kapı'dan Diyarbakır'a yeni bir hayat, taze bir huzur iklimi gelecek.

O gün geldiğinde, 'Diyarbakır şad akar, Urfa Mardin'e bakar' türküsünü yeniden hep birlikte söyleyeceğiz. O gün geldiğinde kayıp ıylları, ertelenen talepleri, geciken hizmetleri hep beraber telafi edeceğiz. Geçmiş ıylların yanlışlarını hep birlikte düzelteceğiz.

29 Mart 2009 günü millet iradesi tecelli edecek, ümitler tazelenecek. 29 Mart'ta, büyük Türkiye iradesi sandıktan çok daha güçlenmiş olarak çıkacak. O gün sandıktan çıkacak iradeyle demokrasi daha çok güçlenecek. Hukuk ve adalet kuşatıcı kollarını daha çok açacak. Benusen Mahallesi'nden Alipaşa'ya, Bağlar'dan Aziziye Mahallesi'ne, Diyarbakır şehircilikte hak ettiği, layık olduğu hizmetlere kavuşacak.''AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz, bu karanlık oda filminin her karesini ezberledik artık. Suç örgütlerinin hangi aktörler eliyle iç içe geçtiğini, kitleleri meydanlara zorlarken perde gerisinde birbirlerini nasıl beslediklerini biliyoruz artık'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen partisinin Diyarbakır mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti olarak üç temel ilke ve üç büyük ideal ile yola devam ettiklerini söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Hukuk, hürriyet, hizmet... Bu üç temel husus siyasetimizin ana eksenidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ilkelerimizin takipçisi olacağız.

Biz tarihimizi, medeniyetimizi, devletimizi sizlerle beraber inşa ettik. Biz aynı bedenin içindeki ruh, aynı bünyenin unsurlarıyız. Fırat ve Dicle nehirleri gönüllerimize aktıkça ebediyete kadar birlikte yürüyeceğiz.

Görüyorsunuz, dün devletin gücünü istismar edenler, kendilerini devlet zannedenler bugün hukuk karşısında, millet karşısında yapayalnız kaldılar. Biz AK Parti kadrosu olarak bu milletin hem aklı, hem gönlü, hem vicdanı olmak için yola çıktık. Bu yolda emin ve kararlı adımlarla yürüyoruz. Bizden ziyade eserlerimizin konuştuğu bir siyaset yapıyoruz. Türkiye'nin kaynaklarını adaletle paylaşmaya özen gösteriyoruz. İster kırsal kalkınma açısından, ister kentsel dönüşüm açısından baksınlar, ister doğuya, ister batıya baksınlar her yerde AK Parti iktidarının eserlerini görecekler.

Bizim siyasetimiz eser siyasetidir, hizmet siyasetidir. Çamur siyaseti değil, bizim siyasetimiz birlik siyasetidir. Bir bütün olarak insanlarımızı kucaklama siyasetidir. Ne demek istediğimi merak edenler Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin Akçasır köyüne, Kayacık köyüne baksınlar. Susuz 47 köyün suyunun nasıl karşılandığını görsünler. Oısa bakın bu ülkede siyaset yaptığı halde, halkın oyunu istediği halde, birileri devletin vatandaşa uzanan yardım elinden bile rahatsız oluyor. Doğu'da Güneydoğu'da yaşayan vatandaşların aldığı sosyal yardımlara dil uzatıyorlar. 'Buzdolabına fırına ne ihtiyacı varğ' diyorlar. Bir yandan hukuka, milli iradeye, öte yandan milletin ekmeğine, aşına müdahale ediyorlar. Bir yandan, 'hukuksuzluğun avukatıyız' diyorlar, bir yandan devletin toplumla barışmasını, adaletin yaygınlaşmasını engellemeye çalışıyorlar. Neredeyse Anayasa'nın sosyal hukuk devleti ilkesini kaldırmayı teklif ediyorlar. Sonra da 'biz sosyal demokratız', 'biz solcuyuz' diyorlar.''

-''BİZİM KİTABIMIZDA STATÜKOCULUK YOK''-

Geçmişle yüzleşileceğini, geçmişin hesabının özenle tutulacağını, kimin ne dediğine ve ne yaptığına dikkatle bakacaklarını belirten Erdoğan, ''Türkiye'de kimin yara kaşıdığını, kimin yara sardığını da çok iyi bileceğiz'' dedi.

Geçmişe takılıp kalmayacaklarını da vurgulayan Başbakan Erdoğan, geçmişin yanlışlarının, düşülen yerden doğrulma arzusunu ve diriliş ruhunu yaralamaması gerektiğini söyledi. Gelecek için ümitlerin daima taze olması gerektiğini kaydeden Erdoğan, AK Parti iktidarının bugüne kadar ''olmaz, olamaz, imkansız'' denilenleri başardığını dile getirdi.

İılların tahribatını düzeltmenin zaman aldığını anlatan Erdoğan, ancak umutların düne göre daha taze, yüreklerin de daha sıcak olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türkiye'den yayılan bu kardeşlik iklimi, Kuzey Irak'tan Balkanlar'a, Gazze'ye kadar dost ve kardeş milletlerin yüreklerini serinletiyor. İşte bu, dostluk halkasını genişleten bir siyasetin eseridir. Bu güç; bu milletin, bu devletin gücüdür. Türkiye'nin hiçbir meselesi çözümsüz değildir. Biz bu inançla yola çıktık. Emniyetle yürüyoruz. Hizmeti, hukuku, hürriyeti esas aldıkça, adalet terazisinde dengeyi buldukça gönüller fethediyoruz.

Dün birbirimizi daha zor, daha az anlıyorduk; bugün daha net, daha açık anlıyoruz. Bize ıyllarca çözümsüz gibi gösterilen çözümsüzlüğü çözüm diye dayatılan meseleleri şimdi kolaylıkla çözüyoruz.

Aramızdaki ön yargıları kaldırdıkça birbirimizi daha çok seviyoruz. Husumeti değil, hısımlığı, gerilimi değil kardeşliği güçlendiriyoruz. Herkes şunu çok iyi bilsin. Bizim kitabımızda statükoculuk yok. Milletin dertlerine, taleplerine kulak tıkamak yok. Bizim kitabımızda reformculuk var, sessiz devrimlere imza atmak var, değişim var, dönüşüm var, millete efendilik taslamak değil, millete hizmetkar olmak var.''

-''YAŞANAN SÜRECİN ADI, TÜRKİYE İÇİN BİR ARINMA SÜRECİDİR''

Vatandaşların; hakkaniyet, hatır ve vicdanın ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini belirten Başbakan Erdoğan, elini vicdanına koyan herkesin, il, ilçe, belde ve köylerin nereden nereye geldiğini çok iyi göreceğini söyledi.

Gece gündüz demeden Türkiye için çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Türkiye, tarihi bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Zifiri karanlıklar aydınlanıyor, maskeler düşüyor, ıyllarca kendilerini gizleyerek haksızlık üretenler deşifre oluyorlar.

Türkiye'de olup biten her şeyi dikkatle izlediğinizi iyi biliyorum. Yaşanan sürecin adı, Türkiye için bir arınma sürecidir. Temiz toplum, temiz siyaset, temiz yönetim sürecidir. İnanıyorum ki bu arınmayı en çok sizler hissediyorsunuz. Şu kadarını söyleyeyim: Bugünlerin anlamını yarın çok daha iyi hissedeceksiniz. 'Bir zamanlar bir AK Parti iktidarı vardı, farklı bir Türkiye'yi teslim aldı ama farklı bir Türkiye'yi bize teslim etti' diyeceksiniz.

Hakkaniyet sahibi olan herkes kabul eder ki bugün ne 1980'li ıylların kabusu, ne de 1990'lı ıylların karanlık odaları var. Hukuk devleti, demokrasi ile karanlık odalardan arınıyor, daha da arınacak. Zıt kutuplarda, karşı cephelerde görünenlerin tezgahın gerisinde suç ortağı oldukları bakın nasıl da aşikar oluyor. Körpe dimağları, masum gençleri nifakla, kör ideolojilerle çıkmaz sokaklarda zehirleyenlerin, esasen iş birliği içinde oldukları nasıl da gün yüzüne çıkıyor. Huzuru, kardeşliği sabote edenlerin, kardeşi kardeşe hasım haline getirenlerin nasıl dümenler çevirdiklerini, nasıl maskeler taktıklarını, hangi kutsal değerleri kirli emellerine alet ettiklerini kamuoyumuz hayretle seyrediyor.

Hangi tarafta yer alırsa alsın, hangi duyguları istismar ederse etsin, çetelerin, mafyaların, terör şebekelerinin birbirinin değirmenine su taşıdıklarını artık benim güzel milletim, güzel halkım biliyor. Bugüne kadar olup biteni anlamamız imkansızdı. Şimdi gördük ki orası karanlık bir alem. Karanlık işler çevirenler hep bir alem. Onlar o karanlık koridorlarda ekmek kadar, su kadar birbirlerine muhtaçlar. Biz, bu karanlık oda filminin her karesini ezberledik artık. Suç örgütlerinin hangi aktörler eliyle iç içe geçtiğini, kitleleri meydanlara zorlarken perde gerisinde birbirlerini nasıl beslediklerini biliyoruz artık. Zulüm kimseyi ama kimseyi abat etmez. Bu ülkenin evlatlarını zehirleyenlerin oyunları akamete uğrayacaktır. İşte bu iktidar bunu gerçekleştiren iktidardır.

Artık bu karanlık filmi izlemek istemiyoruz. 'Suç örgütleri bu milletten elini çeksin' diyoruz.

Bu ülkenin demokratik meşruiyet zemini artık sabote edilemeyecek kadar güçlenmiştir, güçleniyor. Bu büyük millet, ebedi kardeşliğine sahip çıkacaktır. Açık söylüyorum, bu millet, bu ülke, bu vatan düştüğü yerden doğrulmaya başlamıştır. Buradan geriye gidilmeyecektir. Biz milletimize güveniyoruz. Allah'a şükürler olsun ki milletimiz de bize güveniyor. Bu güvenin hakkını vereceğiz.''AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye Cumhuriyeti devleti bizim. Hepimiz kendi ülkemizde ev sahibiyiz. Burada kimse kimseye misafir muamelesi yapamaz. Bu ülke, vatan, memleket, istikbal, istiklal, bu bayrak bizim. Bu değerlerin hepsini birlikte elde ettik, adaletle birlikte koruyacağız'' dedi.

Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti olarak iktidara geldiklerinde ilk yaptıkları işlerden birinin, ödeneklerinin en az yüzde 60'ının borçlarına bakılmaksızın belediyelere gönderilmesi olduğunu kaydetti.

İller Bankası'nın kaynak aktarımında Diyarbakır ile aynı nüfusa sahip şehirler arasında hiçbir fark gözetmediğini, isteyenlerin bu konuda karşılaştırma yapabileceğini belirten Erdoğan, ''2003-2008 ıylları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Sur ve Yenişehir belediyelerine İller Bankası'nca 307 trilyon 473 milyar lira gönderildiğini'' söyledi. Erdoğan, bu belediyelerin gerçekçi, yasalara uygun hiçbir projelerinin geri çevrilmediğini ve projelere de 23 trilyon 613 milyar lira kaynak aktarıldığını belirtti.

''Ben resmi rakamları veriyorum. Bu kaynakla neler yapıldığını, neler yapılmadığını da sizler burada yaşayanlar olarak çok iyi biliyorsunuz. 29 Mart günü bunu en iyi şekilde sizler değerlendireceksiniz'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz Allah'ın izniyle adaletten, haktan, hakkaniyetten sapmayız. Bu ülkenin, Türkiye'nin hüviyeti, mayası, özü birdir. Dolayısıyla bu millet birdir. Bu milletle büyük rüyalarımız var. Bu birliğe inandığımız için, imkansız denilen bu gerçeği ispatladığımız için, 81 vilayet bizi kucaklıyor. Biz hepimiz ama istisnasız hepimiz bu ülkenin asli unsuruyuz, birinci sınıf vatandaşıyız. Burada kimse diğerinden imtiyazlı değildir. Bu ülke bizim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizim. Hepimiz kendi ülkemizde ev sahibiyiz. Burada kimse kimseye misafir muamelesi yapamaz. Bu ülke, vatan, memleket, istikbal, istiklal, bu bayrak bizim. Bu değerlerin hepsini birlikte elde ettik, adaletle birlikte koruyacağız. Bu ülkenin, milletin, şehirleri, kasabaların, köylerin hakkını hukukun kimseye çiğnetmeyeceğiz.''

Erdoğan, ''mülkün temelinin adalet'' olduğunu ve aynı evin içinde bile kardeşlerin hukukunun sadece adaletle korunabileceğini vurgulayarak, adalet duygusu kalkınca bir ailenin bile ayakta tutulamayacağını ifade etti.

AK Parti olarak Türkiye'nin adaletle kalkınmasına odaklandıklarını ifade eden Erdoğan, AK Parti'yi başka odaklarla karıştıranlar, hızını kesmek isteyenler ve milletle aralarına girmek isteyenlerin kendi küçük dünyaları ile baş başa kalacağını söyledi.

-''BOŞALTILAN KÖYLERE YENİDEN HAYAT GETİRDİK''-

İktidarda bulundukları sürede, ''Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da boşaltılan köylere yeniden hayat getirdiklerini'' ifade eden Erdoğan, köylerinden ayrılanlardan geri dönmek ya da istedikleri bir yerde iskanlarının sağlanmasını isteyen ailelere yönelik ''Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi'' yürütüldüğünü anlattı.

Projenin 14 ilde uygulandığını ve bugüne kadar 25 bin haneden 155 bin kişinin eskiden yaşadığı köylere geri döndüğünü vurgulayan Erdoğan, bunun için 83 trilyon lira harcama yapıldığını kaydetti.

2004 yılında 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun ve uygulama yönetmeliğinin çıkarıldığını anımsatan Erdoğan, iradeleri dışında terörden zarar gören vatandaşların zararlarının tazmin edildiğini söyledi. Kanun kapsamında 363 bin başvurudan 158 bininin sonuçlandırıldığını bildiren Erdoğan, kanundan yararlanan vatandaşlara 818 trilyon lira ödeme yapıldığını belirten Erdoğan, 399 trilyon liranın da ödemesinin kararlaştırıldığını söyledi.

''Daima birbirimizin gözündeki ışıktan güç alacağız, gücümüzü adaletle birbirimizle paylaşacağız'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Her şehre ne yapıyorsak, Diyarbakır için, bu bölge için neler yaptığımızı anlatacak, hesabını vereceğiz. Ülke fotoğrafına bir bütün olarak bakmazsak büyük düşünemeyiz. Büyük düşünemeyenler küçük suları, küçük engelleri aşamazlar. Marjinal siyasi hareketler, marjinal örgütler, marjinal dille politika yapanlar, marjinal dile teslim olurlar. Daima fotoğrafın tamamına bakmamızı engellerler. Onlar, bizden küçük dünya kurmamızı isterler. Bir hücreyi bir şehir gibi sunarlar, bir çeteyi bir ordu gibi gösteriler, ağaca bakalar ama ormanı görmezler. Onlar daima 'küçük olsun, benim olsun' derler. Siz onların kimler olduğunu iyi biliyorsunuz. Onlar Diyarbakır'ın kaderinin, İstanbul'un, Bursa'nın, İzmir'in kaderiyle hangi sağlam halatlarla birbirine bağlı olduğunu gözden kaçırmak isterler, bunu konuşmak istemezler, sözün buraya gelmesinden de hiç hoşlanmazlar. Onlar milletin talepleri karşısında devletimize körlük tavsiye ederler. Hiçbir düğümü çözmezler, aksine yeni yeni düğümler atarlar. Çünkü karanlıktan, hukuksuzluktan, sorunlardan beslenirler. Bu yüzden demokrasiyi milletten esirgerler, millet ile göz göze gelmekten kaçalar. Bu yüzden sizden oı istemeye bile yüzleri tutmaz.''

Türkiye'ye yeni bir siyasi anlayış ve siyaset olarak büyük düşünmeyi getirdiklerini, Türkiye'nin partisi olduklarını ifade eden Erdoğan, ''Batıyı kazanalım, Doğuyu kaybetsek de olur'' demediklerini söyledi.

-''DİYARBAKIR BENİM VATANIM. 81 VİLAYETİMDEN BİR TANESİ''-

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ''Sayın Başbakan, Diyarbakır'a niye gidiyor.'' diye sorduğunu belirten Erdoğan, ''Diyarbakır benim vatanım. 81 vilayetimden bir tanesi. Nasıl gelmeyeyimğ Ardında da şunu söylüyor 'Başbakanın güvenlik güçler var' diyor, bu güvenlik güçleri Tayyip Erdoğan'ın değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenlik güçleri. Buraya Sayın Baykal da gelse aynı tedbiri aynı şekilde alırlar. Ama Sayın Baykal gibileri ne yazık ki Sivas'tan bu tarafa zaten gelmiyorlar ki'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Ne ismimiz, ne vasfımız, ne kumaşımız, bu ülkenin bir tek meselesini, evladını, şehrini, ilçesini, beldesini gözden çıkarmayı kabul etmez. Herkes bilsin ki İstanbul'un, Ankara'nın kaderiyle Diyarbakır'ın kaderi birdir. İstanbul'a yaptığımız hizmetleri Diyarbakır'a da yapıyoruz ve yapacağız'' dedi.

Türkiye'nin ideolojik kutuplaşmalardan çok büyük acılar çektiğini, terör örgütlerinin, çetelerin ve mafyaların karanlık odalarda Türkiye'nin başına çorap ördüğünü anlatan Erdoğan, ''demokrasiye yapılan darbelerin, Diyarbakır İçkale'deki hapishaneden Bayrampaşa Cezaevi'ne kadar yaşanan acıları dindirmediğini, yeni acılara yol açtığını'' söyledi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarında acıların yaşandığı mekanların tarihe karıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu ülkede sembolik çatışma alanları özellikle korundu. Şair Nazım Hikmet'in iadeyi itibarını 60 ıyl boyunca tartıştık durduk. Nice gencimiz Türkiye'nin tarihiyle barışamadı, bu ülkede ne Şivanlar annelerinden ayrı kaldı. Kutsal annelik bile kutuplaşma konusu haline geldi. Biricik evladını, vatanımızın onurunu, şerefini korusun diye askere gönderen anneler gözyaşlarına boğuldu. Annelik din, ideoloji ayırt etmez, annelik etnik köken, mezhep, meşrep ayrımına takılmaz. Biz istiyoruz ki anneler üzülmesin, gözyaşı dökmesin. Anneler de küçücük yavrular da istismar edilmesin. Bu acılara son verilsin artık, sembolik çatışma alanları kaldırılsın artık.

Biz hükümet olarak tek bir kararla 60 ıyl süren tartışmaya son verdik. Ne olduğ Hatırlayınız, 12 Eılül darbesinden sonra Cem Karaca diye bu ülkenin sanatçı evladı, yurt dışında yaşamak zorunda bırakılmıştı. Merhum Özal, Cem Karaca'ıy ülkeye getirdiğinde hepimiz onu ne kadar özlediğimizi fark etmedik miğ''

-''TRT ŞEŞ HAYIRLI OLSUN''-

Kürtçe olarak ''TRT Şeş hayırlı olsun'' diyen ve TRT 6 kanalının açıldığını anımsatan Erdoğan, TRT 6'nın sadece Türkiye'de değil, Batı Avrupa'dan Orta Doğu'ya kadar geniş bir alanda sıcak ilgi söyledi.

''Ne oldu adalet yara mı aldığ Yoksa güçlendi miğ'' diye soran Erdoğan, ''Devletle toplumun güç kazanması kimin oyununu bozdu. Birileri neden bize 'hayırlı olun' bile diyemedi. Muhalefet sağıyla soluyla buna karşı çıktı. Atılan adımı alkışlayamadı. Milletin mutluluğuna ortak olamadı. Şimdi gönüller kazanmamız kimin, hangi siyaset modellerinin alanını daralttığ. Kimin elini boşa çıkarttı, söyleyecek sözü kalmadı, kimler mutlu, kimler tedirgin olduğ'' diye konuştu.

Erdoğan, ezan okunması nedeniyle konuşmasına ara vererek, vatandaşlara karanfil attı.

Daha sonra konuşmasını sürdüren Erdoğan, bütün vatandaşları kazanmak isteyen bir yönetim sergilediklerini belirterek, ''Suça bulaşmamış herkesi evine çağıran insani bir siyasete sırtlarını dönenler, AK Parti iktidarının sosyal barışı ve adaleti esas alan uygulamalarını takdir edemeyenler, ne kadar siyaset yapabilirler, merak ediyorum. Bu bölgenin duygularını istismar edenler, kendi imtiyazlı konumlarını kaybetmekten mi endişe ediyorlarğ Yoksa onlar da buraların CHP'si mi olmak istiyorlarğ Onlar da sosyal devlet ilkesinin rafa kalkmasını mı istiyorlarğ Onlar da mı birilerinin avukatı olmak istiyorlarğ Onlarda mı milletin değer dünyasının güçlenmesinden korkuyorlarğ'' diye konuştu.

-''BAYKAL'IN AVUKATLIK RUHSATI 29 MART GÜNÜ İPTAL OLACAKTIR''-

''Baykal'ın avukatlık ruhsatı da yakında, belki 29 Mart günü millet eliyle iptal olacaktır'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Küçük olsun benim olsun diyenler, bu büyük ülkede siyaset yapamazlar. Siyaset yapsalar da ortaya millet yararına bir eser koyamazlar. Gün gelir, millet ne der; 'seni seçiyorum, oı veriyorum ama seninle hiçbir hak kazanamıyorum'. Bu millet körü körüne kimsenin arkasından gitmez. Kimse de bu milletin oyunu çantada keklik görmesin. Küçük düşünenler biliyorlar, Diyarbakır, Hakkari, Bingöl, Batman, Muş, Adıyaman Van ve Siirt modernleşme, kentleşme sorunlarını hallederse diğer sorunlar çorap söküğü gibi çözülür. Acaba bunun için mi yoksulluğu, işsizliği buraların değişmez kaderi olarak gösteriyorlarğ''

Başbakan Erdoğan, AK Parti hükümetinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine şu ana kadar yaklaşık 12 katrilyon lira yatırım yaptığını, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Konya Ovası Projeleri'ni uygulamaya koıduğunu anlatarak, bu üç projeye 2013 yılına kadar yaklaşık 27 katrilyon harcanacağını kaydetti. Projelerle tarihi eserlerin onarımından, eğitime, sağlıktan, sulamaya kadar birçok alanda tarihi ölçekte yatırımların bölgeye kazandırılacağını bildirdi.

GAP'ın 2012 ıylı sonun itibariyle tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Erdoğan, ''Böylelikle bölgesin sosyal, ekonomik çehresini tamamen değiştiriyoruz. Bütün Türkiye şunu biliyor; belediyecilik, şehircilik bizim işimiz'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Diyarbakır'ın kendi girişimcileri bile buraya gelemiyor, gelmiyor. Onun için işte oılarımızı verirken dikkat edeceğiz. Oyu nereye veriyoruz. Güvene mi vereceğiz, güveni tehdit edenlere miğ İstikrara mı vereceğiz, istikrarı tehdit edenlere miğ Bu çok önemli'' dedi.

Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, şiddeti, terörü ve bütün insanlık suçlarını reddeden herkese kucaklarını sonuna kadar açtıklarını söyledi.

''Birlikte kurduğumuz Cumhuriyete sahip çıkıyoruz'' diyen Erdoğan, demokrasiye inandıklarını, sandıktan çıkacak iradeye saygı gösterdiklerini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Şiddet ve terörün, hak ve özgürlüklerin düşmanı olduğunu artık herkes bilmelidir. İnsanımıza bakış açımız nedir biliyor musunuz. Yunus Emre'nin diliyle ''Yaradılanı Yaradandan ötürü severiz'. Bakışımız bu.

Şimdi sözün tam burasında, AK Parti binasını taşa tutanlar demokrasiyi, bu milletin iradesini taşa tutmuş olmuyorlar mığ Esnafa zorla kepenk kapattıranlar, diğer partilerin adaylarını, ailelerini tehditlerle baskı altına almaya çalışanlar bu milletin hak ve hürriyetlerine saygısızlık yapmış olmuyorlar mığ

Bu şehrin bir huzur şehri olmasından kimler niçin rahatsız oluyorlarğ AK Parti siyasetinin gönüller kazanması kimin oyununu bozuyorğ Biz, bize oı vermeyenlerin de hukukunu, haklarını savunmayı, korumayı, savunmayı asli vazifemiz olarak biliyoruz. Kimsenin ötekileşmesini, kimsenin mahzun olmasını istemiyoruz. Bakınız hiçbir cümlemi politik çıkar elde etmek için kurmuyorum. Türkiye'nin huzurunu, milletimizin mutluluğunu bütün politik mülahazaların üzerinde tutarak, 'gelin canlar bir olalım. İri olalım, diri olalım'' diyoruz.

Hak, hukuk, demokrasi hepimize yeter. Hepimiz için olsun diyoruz. Açık söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkesine aidiyetini yaralayan, aidiyet duygusunu zedeleyen hangi engeller varsa onları ortadan kaldırmak, bertaraf etmek istiyoruz. Vatandaşlarımız arasında ayrımcılık yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız.

İstisnasız 71 milyon 500 bin vatandaşımızın kardeşliği için çalışıyoruz. Bunun için çalışacağız. Üç kırmızı çizgimizden taviz vermedik, vermeyeceğiz. Etnik siyaset yapmadık, yapmayacağız. Etnik milliyetçilik yapmayacağız. Çünkü bunlar Türkü Kürtten, Lazı Çerkezden, Gürcüyü Abazadan veya her birini birbirinden ayırıp birbirine düşman eden yaklaşımlardır. Biz bu oyunun içinde olmadık, olmayacağız.''


-''BU GÜZEL ÜLKENİN İNSANLARINI NAMERDE MUHTAÇ ETMEY.ECEĞİZ''-


Bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını ve bunu da yapmayacaklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Doğuyu Batıdan, Güneydoğuyu Akdeniz'den asla ayırmayacaklarını ifade etti. Erdoğan, bölgeleri birbirine düşman nazarıyla baktırtmayacaklarını ve adil olmayan dağılımı gidereceklerini söyledi.

Dinsel milliyetçilik yapmayacaklarını da belirten Erdoğan, ''Müslümanı Hristiyandan, Aleviyi Sünniden ayırmadık, ayırmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliğinde herkesi aynı samimiyetle kucaklıyoruz. Aynı sevgiyle bağrımıza basıyoruz. Bu güzel ülkenin insanlarını namerde muhtaç etmeyeceğiz'' diye konuştu.


-''DİYARBAKIR'I İHYA ETMEK İSTİYORUZ''-


Diyarbakırlıların kalitesiz bir belediyeciliğe mahkum olmadığını söyleyen Erdoğan, 2003'te Diyarbakır'ın 161 yerleşim yerinde içme suyu varken, 6 ıylda 1 bin 572 köy ve mezraya su getirdiklerini hatırlattı.

Bugün 4 bin 6 konutun anahtarını mülk sahiplerine teslim edeceklerini belirten Erdoğan, Diyarbakır'da aynen İzmir gibi bir hava sağlık helikopterini hizmete sokacaklarını dile getirdi. Artık Diyarbakırlı hastaların herhangi bir şehre helikopter ile süratle götürüleceğini ifade eden Erdoğan, 1980'li ıyllarda yaşanan acı hatıraları tekrar yaşamak istemediklerini vurguladı.

Diyarbakır'ı baştan başa mamur hale getirmek, ihya etmek istediklerini anlatan Erdoğan, ''Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel mirasıyla modern bir büyükşehir olmasını istiyoruz. Bu projeler hazır. Bu projeleri bizzat kendim takip ettim. Bu projeler bizzat önüme geldi. İnşallah, Dicle vadisini hayat fışkıran bir yeşil alana, bir mesire yerine çevirmek istiyoruz'' dedi.

''Hamid-i Amidi, Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı, Ali Emiri, Süleyman Nazif ve Sezai Karakoç'un şehri Diyarbakır'ı'' hem asli hüviyetine hem de modern şehir hizmetlerine kavuşturmak istediklerini belirten Erdoğan, ''Değerli kardeşlerim, bunlar ideolojiyle olmaz. Bunlar belediyeciliği bilenler tarafından olur. Biz bunun hazırlıklarını yaptık. Projelerimiz hazır. Şimdi, 29 Martta siz ak belediyeciliğe görevi verdiğiniz andan itibaren, 30 Martta 'Ya Allah, Bismillah' denilecek ve yeni Diyarbakır farklı bir şekilde ele alınacak'' diye konuştu.

Merkezi yönetim olarak Diyarbakır'da 6 ıylda 2 bin 806 dersliğin yapımını tamamladıklarına, 9 bin 513 adet bilgisayarı okullara gönderdiklerine dikkati çeken Erdoğan, ''Haydi Kızlar Okula'' kampanyasıyla Diyarbakır'da 50 bin 456 çocuğun okula kazandırıldığını anlattı.

İlköğretim ve ortaöğretimde kitapların ücretsiz dağıtıldığını hatırlatan Erdoğan, ''6 ıylda şartlı nakit transferinden Diyarbakır'a 90 trilyon verdik'' dedi.

Hastaneleri birleştirdiklerini ve artık vatandaşların istediği hastanede tedavi olabildiğini ifade eden Erdoğan, eskiden ilaç almak için kuyrukta bekleyen vatandaşların ilaçlarını istedikleri eczanelerden alabildiklerini dile getirdi. Erdoğan, AK Parti döneminde Diyarbakır'da sağlık alanında yapılan hizmetleri de anlattı.

''Biz sizi seviyoruz. Biz sizin efendiniz değiliz, biz sizin hizmetkarınızız'' diyen Erdoğan, Kanuni'nin ''Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'' sözleri ile Diyarbakırlılara seslendi.

-6 YILDA 207 KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL-

Diyarbakır'da 2002'ye kadar sadece 44 kilometre bölünmüş yol yapıldığını hatırlatan Erdoğan, ''44 kilometre 79 senede yapılmış. Biz ise 6 ıylda Diyarbakır'da 207 kilometre bölünmüş yol yaptık. Yani yapılmış bölünmüş yolun 5 katını 6 ıylda Diyarbakır'a biz kazandırdık'' dedi.

TOKİ'nin inşa ettirdiği 4 bin 6 konutun anahtar teslimini bugün yaptıklarını anlatan Erdoğan, bütün projeler tamamlandığında Diyarbakır'da 12 bin 805 konut yapmış olacaklarını söyledi.

Erdoğan, kömür yardımlarının devam ettiğini hatırlatarak, ''Onlar istedikleri kadar bağırsın çağırsın, bunlar devam edecek. Ücretsiz kömür yardımı sobasıyla fakir fukaraya ulaşacak. Şu şöyle demiş, bu böyle demiş bizi ilgilendirmez. Bunları yapacağız. Her ıyl ortalama 65 bin ailemize toplam 296 bin ton kömür yardımını yaptık'' diye konuştu.

-''BİR YERDE TERÖR VARSA YATIRIMCI ORAYA GELMEZ''-

Diyarbakır'da tarımı ve çiftçileri ihmal etmediklerini, 2003-2008 döneminde Diyarbakır'a 1 katrilyon tarımsal destek verdiklerini ifade eden Erdoğan, pazartesi gününden itibaren Türkiye genelinde gübre ve mazot desteğinin hesaplara gireceğini belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Hepsi iyi güzel de arkadaşlar biz buraları teşvik kapsamına niye aldıkğ İşverenler gelsin buralarda yatırım yapsın diye, değil miğ

Peki işveren buraya niye gelemiyor, niye gelmiyor. Başımızı iki eliminizin arasına alacağız... Gelemiyorsa bir girişimci buraya, bir yatırımcı buraya... Çünkü yatırımcı bir yere giderken önce güven ister, güven. Bir yerde terör varsa yatırımcı oraya gelmez. İstikrar ister. Güven olmayınca, istikrar olmayınca gelemiyor. Diyarbakır'ın kendi girişimcileri bile buraya gelemiyor, gelmiyor. Onun için işte oılarımızı verirken dikkat edeceğiz. Oyu nereye veriyoruz. Güvene mi vereceğiz, güveni tehdit edenlere miğ İstikrara mı vereceğiz, istikrarı tehdit edenlere miğ Bu çok önemli.''

-''BOİUNUN BÖYLE KÜÇÜK OLDUĞUNA BAKMAYIN. ATOM KARINCADIR''-

Ziraat Bankası'nın çiftçiye sağladığı kredi miktarının 2002'ye göre bugün 1'e 7 arttığını anlatan Erdoğan, ''2002'de 628 milyon iken bu dönemde 41 trilyon verildi. Fark bu. Halep oradaysa arşın Diyarbakır'da'' dedi.

Erdoğan, Halk Bankası'nın 2002'de 221 esnafa 60 milyar kredi verdiğini ancak iktidarları döneminde 2 bin 64 esnafa 30 trilyon kredi verdiklerini belirtti.

Diyarbakır'a söz verdikleri gibi 2007'de doğalgaz getirdikleri ifade eden Erdoğan, KÖYDES çalışmaları kapsamında 147 trilyon harcama yaptıklarını bildiren Erdoğan, ''Diyarbakır'da suyu ve yolu olmayan köy neredeyse kalmadı'' diye konuştu.

Tamamlanan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 bin 500 kişi çalıştığını vurgulayan Erdoğan, GAP ve DAP devreye girdiğinde bölgedeki istihdam rakamının milyona ulaşacağına dikkati çekti.

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kutbettin Arzu ile birlikte halkı selamlayan Erdoğan, ''Boyunun böyle küçük olduğuna bakmayın. Atom karıncadır. Ben ona güveniyorum. İnşallah büyükşehir belediye başkan adayımız, ilçe belediye başkan adaylarımız ile 30 Mart sabahı iş başı yapacaklar'' dedi.

Diyarbakırlıların AK Parti'nin adaylarına sahip çıkmasını isteyen Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Adaylarımıza sahip çıkın ki Diyarbakır modern şehircilik hizmetlerine kavuşsun. Kutbettin Arzu kardeşim sizin vicdanlarınızı, hakkaniyet duygularınızı temsil edecek. Gelin, bu medeniyet yolculuğunda durmadan devam edelim. Gelin, ülkemizi dünyanın zirvelerine taşıyalım. Gelin, 29 Martta mührü AK Parti'ye basalım. Bu ülkenin mutlu ve müreffeh geleceğini birlikte inşa edelim. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Son söz sizin, karar sizin. Bu ülke hepimizin. Durmak yok, yola devam. Sen Türkiyesin...''

-NOTLAR-

AK Parti Diyarbakır mitingi yağmur altında gerçekleşti.

Erdoğan'ın, Diyarbakır Havaalanı'ndan mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'na geçiş güzergahındaki iş yerlerinin büyük bölümünün kapalı olduğu görüldü. Bu bölge dışındaki iş yerlerinin ise açık olduğu dikkati çekti.

Urfakapı semtinde, Kuruçeşme Kavşağı'nın bulunduğu bölgede, çocuklardan oluşan bir grup araç lastiği yakarak yolu kapatmak istedi. Vatandaşlar evlerinden kovalarla getirdikleri sularla lastikleri söndürdü.


AA
Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.
Albert Einstein
Tüm Mesajlarına BakAra
Alıntı ile CevaplaQuote
İzinli .ED.
Matematik Öğretmeni
*******
 Yorum Sayısı: 2,199

 Katılım: ANKARA

 Durumu: Matematik Öğretmeni

 Üyelik: Nov 2007

 Branş: Öğretmen

58
matematikcafeden muhabirimiz gulendam bildirdi.Smile
teşekkürler...
vaktiyle bir atsız varmış varolsun...
Alıntı ile CevaplaQuote
Çevrimdışı sinüs
Mc Profesör
****
 Yorum Sayısı: 462

 Katılım: İSTANBUL

 Durumu: Mc Profesör

 Üyelik: Jul 2008

 Branş: Matematik Öğretmeni

23
Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.
HER ZAMAN BİR SEÇENEK DAHA VARDIR
Tüm Mesajlarına BakAra
Alıntı ile CevaplaQuoteKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Diyarbakır Havalimanı büyüyor @guLEndAm@ 0 1,411 25-07-2013 12:15
Son Yorum: @guLEndAm@
  Diyarbakır'daki kazıda da kemik çıktı @guLEndAm@ 0 1,676 03-04-2009 13:23
Son Yorum: @guLEndAm@
  Cumhuriyet Mitingi matematik 4 2,456 02-05-2007 15:01
Son Yorum: munez7

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu Anahtar Kelimeler: Matematik Başbakanın Diyarbakır Mitingi, Başbakanın Diyarbakır Mitingi ödevi, Başbakanın Diyarbakır Mitingi ödev, Başbakanın Diyarbakır Mitingi yardım, Başbakanın Diyarbakır Mitingi eğitimi, Başbakanın Diyarbakır Mitingi 2010, Başbakanın Diyarbakır Mitingi 2011, Başbakanın Diyarbakır Mitingi 2009, Başbakanın Diyarbakır Mitingi dersleri, Başbakanın Diyarbakır Mitingi çıktı, Başbakanın Diyarbakır Mitingi formül, Başbakanın Diyarbakır Mitingi videoları, Başbakanın Diyarbakır Mitingi video, Başbakanın Diyarbakır Mitingi öğretimi, Başbakanın Diyarbakır Mitingi eğitimi, Başbakanın Diyarbakır Mitingi sonuçları, Başbakanın Diyarbakır Mitingi matametik ödevi