17 Aralık savcılarının dosyadan el çektirilmesinin ardından 192 savcıdan 90'ının görev yeri değişti. 25 hakimin de başka adliyelere atandığı öğrenildi.

Sabah saatlerinde de 17 Aralık soruşturmasını yürüten savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç dosyadan alınmıştı.

Celal Kara, İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi'ne, Mehmet Yüzgeç, İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne duruşma savcısı olarak atanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, yapılan görev değişikliğini ön yazı ile hakim ve savcılara gönderdiği bir yazı ile tebliğ etti. Değişikliğin gerekçelerinin de sıralandığı yazıda, göreve geldikten sonra adliyede görev yapan personelin yapmış olduğu görevleri incelediğini vurgulayan Salihoğlu, yeni görev değişikliğini uygun gördüğünü aktardı.

Salihoğlu, görev değişikliğinin başarı ve hukukun üstünlüğünü sağlamaya yönelik olduğunu belirtti.
Yazıda Çağlayan'da sadece 90 savcının görev yerlerinin değişmediği adliyedeki bürolarda da bazı değişiklikler yapıldığı aktarıldı.

Tebligata göre, Sahtecilik ve dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosu ve Malvarlığına Karşı Suçlar Bürosu'nun kapatılarak Genel Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildiği yer alıyor.

Ayrıca, Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, Kaçakçılık Narkotik Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu da kapatılarak Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildiği belirtildi.

Kaynak: Haber7
Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.
Albert Einstein