1.Sınıf Matematik Konuları

1.Sınıf Matematik Konuları

1.ÜNİTE
DOĞAL SAYILAR
İLERİYE DOĞRU RİTMİK SAYMALAR
GERİYE DOĞRU RİTMİK SAYMALAR
2.ÜNİTE
DOĞAL SAYILAR

2 BASAMAKLI DOĞAL SAYILAR
SAYILARA KARŞILIK GELEN ÇOKLUKLAR
BİR ÇOKLUKTAN İSTENİLEN KADARINI AYIRMA
DOĞAL SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ
TOPLAMA KAVRAMI
TOPLAMA İŞLEMİNDE SIFIRIN ETKİSİ

3.ÜNİTE
GEOMETRİK CİSİMLER
DOĞAL SAYILAR
AZLIK VE ÇOKLUK
DOĞAL SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ
TOPLAMA İŞLEMİNDE VERİLMEYEN TOPLAMI BULMA
TOPLAMA İŞLEMİNDE TOPLAMLARIN YERİNİ DEĞİŞTİREREK TOPLAM BULMA
TOPLAMLARI 10 VE 20 OLAN SAYILAR
DOĞAL SAYILARI İKİ DOĞAL SAYININ TOPLAM BİÇİMİNDE YAZMA
ZİHİNDEN TOPLAMA İŞLEMİ

4.ÜNİTE
EŞLİK
UZAMSAL İLŞKİLER
DOĞAL SAYILARLA TOPLAMA İŞLEMİ
DOĞAL SAYILARLA ÇARPMA İŞLEMİ
VERİLMEYENİ EKSİLENİ YADA ÇIKANI BULMA
ZİHİNDEN ÇIKARMA
UZUNLUKLARI ÖLÇME
UZUNLUKLARI KARŞILAŞTIMA
UZUNLUKLARI TAHMİN ETME
5.ÜNİTE
DOĞAL SAYILAR
SIRA BİLDİREN SAYILAR
DOĞAL SAYILARLA ÇIKARMA
KESİRLER
PARALARIMIZ
TABLO ZAMAN ÖLÇME

Bu konu etrafında yapılan tartışmaları takip etmek için aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.matematikcafe.net/k-1-sinif-matematik-konulari.html

Ygs’de Puan Artırma Yöntemleri

Merhaba sevgili arkadaşlar bu yazımızda YGS’de puan artırma yollarını sizler için ele aldık. Öncelikle önceki yazılarımızda da başarıya ulaşmak için iyi hazırlanmış bir çalışma programı ve düzenli çalışmaktan bahsetmiştik. Bu yazımızda da sizler için ek olarak bir kaç öneriyi daha söylemek istedik.

Ygs’de puanınızı artırmak istiyorsanız şu önerilerime çok dikkat etmelisiniz.
-Bildiğin ya da kolay olduğunu düşündüğün sorularda tüm şıkları okumadan hemen cevaba atlama. Sorunun tamamını ve cavap şıklarının tamamını oku
-Soru çözerken çok hızlı davranmaktan kaçın, Emin olmadığın soruları sakın sallama ve boş bırak
-Soru çözerken tam bilgiye sahip değilsen bilginle bazı şıkları elemeye çalış.
-Soru çözerken tek bir kaynağa bağlı kalma birden fazla kaynaktan soru çöz ki çok fazla soru tipi göresin
-Soruyu tam okumadan cevaplara sakın geçme
-Günlük tekrar yap

Bu saydığımız önerileri yaptığınız zaman mutlaka netleriniz artacaktır arkadaşlar. Bu öneriler oldukça önemlidir ve sizin YGS’de puanınızı artırmaya yardımcı olacaktır. Lütfen YGS’de netlerinizi ve puanınızı artırmak istiyorsanız bunları mutlaka ciddiye alın. Umarım faydalı olmuştur herkese iyi çalışmalar dilerim…

Bu konu hakkında forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-ygs-de-puan-arttirma-yontemleri.html

Başarıda Kararlılığın Önemi

Başarıda Kararlılığın Önemi

Bir hedefiniz varsa bu yolda sadece çalışmak yetmez. Mutlaka moral ve motivasyonunuz yüksek olmalıdır. Hedefiniz varsa mutlaka bu yolda kararlı olmalısınız. Kararlı olmazsınız karşınıza çıkan ilk engelden vazgeçersiniz. Vazgeçmek en kolayıdır. Başarılı olmak isteyen herkes kararlı olmak zorundadır. Kararlı olamazsa başarı zaten elde edilemez. Başarının yollarından biride kararlı olmaktan geçer sevgili adaylar. Karşınıza hangi engel çıkarsa çıksın siz kararlı olduktan sonra hiç bir engel sizi bu yoldan vazgeçiremez. Eğer hedefinizde kararlıysanız ve bu kararlılığınızı bozmadığınız, yılmadığınız sürece mutlaka hedefinize ulaşacağınızı bilin.

Hedefine ulaşan kişilere bakın hepsi yılmadan, usanmadan hedeflerine doğru koşmaya devam ettiler. Hiç biri kolay yollardan geçmedi. Ne olursa olsun hayalinin peşinden koştu. Başarılı olmak istiyorsanız başarılı olan insanların özelliklerini taşımak zorundasınız arkadaşlar, onların geçtiği yollardan, geçtiği zorluklardan, aştığı engellerden, dikenli yollardan geçmek zorundasınız. Çünkü başarıyı anlamlı kılan da zaten bu zor süreçtir. Zor yollardan geçiyorsanız bilin ki doğru yoldasınız arkadaşlar. Başarısız insanlara baktığınızdaysa ilk karşısına çıkan engelde pes eden hedefinden vazgeçen aciz insanlardır arkadaşlar. Siz hangisi olmak istersiniz Başarılı bir insan olmak mı yoksa başarısız aciz bir insan olmak mı buna siz karar verin. Eğer bir hedefiniz varsa karşınıza hangi zorluklar hangi engeller çıkarsa çıksın yolunuzdan vazgeçmeyin arkadaşlar. Kararlılığınızı, azminizi sürdürün ve hedefinize doğru emin adımlarla ilerleyin. Asla vazgeçmeyin…

Bu konu hakkında yapılan tartışmaları takip etmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-kararligin-onemi.html

KPSS Sınav Tarihleri Ne Zaman?

KPSS Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Kpss memur olmak isteyenler için oldukça önemli bir sınavdır. Belirli tarihlerde olması ve kendi içerisinde birçok kategoriye ayrılarak geniş bir yelpazede ders içerdiği için oldukça geniş bir çalışma hazırlığı içerir. Burada kişinin emeğini doğru yöne yatırım yaparak istediği bölümde iş bulması için kpss hazırlık konusunda araştırma yapmalı, hangi derslere ağırlık vereceğine karar vermelidir. Kpss memur olmak isteyen ya da bakanlıklarda, başbakanlık, belediyelerde çalışmak isteyenlerin ilk anahtarı olacak ve ilk koşul olarak kpss sonucunu isteyeceklerdir. Kpss’nin bölümleri nelerdir? Kpss Kaça ayrılır? Kpss genellikle üç kadroya ayrılır ve iki tip sınavlardan olurşur.
Kpss ne zaman yapılacağı konusu her yıl bir tartışma yaratır. Burada önemli olan gerekli kurumların yaptığı açıklamalardır. BU kurum ise Ösym’dir. Ösym ile Yök birlikte hazırladığı kpss sınavında resmi olmayan açıklamalara itibar edilmemelidir çünkü her sene sınavların değişeceği, erteleneceği ya da erken bir tarihe alınacağı iddiaları bulunur. Bu yüzden mümkün olduğunca resmi siteler ve açıklamaları dinleyin. Son çıkan iddialardan biri ise kpss 2016 iptal olacağı idi fakat öyle bir olayın mümkün olmayacağı son açıklamalarda görülmüştür. 2016 Kpss olacaktır ve diğer senelerde de olması bekleniyor.
Kpss sınavları genellikle cumartesi pazar olmak üzere yılda dört kez tekrarlanan ve kpss türüne göre değişen sınav sistemidir. Kpss A ve B olarak genelde ikiye ayrılır. A türü sınavda müfettişlik, bakanlıklar, başbakanlıklarda görev yapmak isteyenlerin gireceği sınav türüdür ve her yıl Kpss4 ve kpss 120 olarak sınavlara girilir. B türü ise A kadrosu dışında kalan diğer memurluklar içindir ve sonu çift sayı ile biten yıllarda yapılır yani iki yılda bir kez yapılır.

Bu konuda etrafında yapılan tartışmaları takip etmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-kpss-sinav-tarihleri-ne-zaman-oluyor.html

KPSS’YE YENİ BAŞLAYAN ADAYLAR NASIL ÇALIŞMALI

Bu yazımızda sınava tekrar girecek olan adaylar veya ilk kez girecek olan adaylar için sınava nasıl çalışmalı konusunu ele aldık.KPSS’ye hazırlanmaya başladıysanız öncelikle bir program yaparak başlamalısınız.Bu programı bir rehber öğretmenliği eşliğinde veya kendiniz oturarak ders programınızı oluşturabilirsiniz.Bu programı nasıl hazırlamalıyım,KPSS sınavına nasıl çalışmalıyım diyorsanız tam da bu yazı sizin için.Ders programınızı oluşturmadan önce öncelikle kötü olduğunuz dersleri belirlemelisinz kötü olduğunuz derslere daha çok zaman ayırmalı ve doğal olarak programınızda daha çok yer ayırmalısınız.

Çalışmaya yeni başlayan adaylar ilk başlarda zorlanabilirler fakat hemen pes etmemeleri gerekir.Çünkü herkes bu yollardan geçmiştir derece yapan adaylar bile başlarda zorlanmışlardır.Bu nedenle çalışma sürecinde hemen pes etmemelisiniz.Çalışmaya başladığınız zaman başlarda sıkılmanızda normaldir bu nedenle hemen çok fazla saat çalışmamalısınız.Çalışma saatinizi yavaş yavaş artırmalısınız örneğin başladığınız gibi hemen 6 saat 8 saat gibi başlamayın bu sizin çabuk sıkılmanıza ve yolun başında pes etmeye başlamınıza neden olacaktır.Yapabildiğiniz dersleri öne bırakarak çalışmalarınızın zevkli ve sıkıcı olmamasını sağlayabilirsiniz.

Bu sınav sürecinde bazı fedakarlıklarda da bulunmanız gerekmektedir.Örneğin eğlencelerinize kısıtlamalar getirmelisiniz.Örneğin hergün film izliyorsanız bunu haftada bire indirmelisiniz.Hergün arkadaşlarınızla bulusuyorsanız bunu haftada bire indirmelisiniz.Telefonla sıklıkla uğraşmamalısınız.Ders çalışırken telefonu yanınıza almamanızı öneririm çünkü bu dikkatinizi dağıtacak ve derse odaklanmanızı engelliyecektir.KPSS’ye nasıl hazırlanmalı konusunda diyeceklerimiz bunlar.Herkese başarılar iyi çalışmalar dileriz

KPSS’DE BAŞARILI OLMANIN SIRLARI

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizler için KPSS sınavında nasıl başarılı olunur onu ele alacağız.KPSS sınavında başarılı olmanın yolu tabi ki sabır ve planlı bir çalışmayla mümkündür.KPSS sınavında başarılı olmak istiyorsanız planlı ve düzenli olarak ders çalışmalısınız arkadaşlar.Bu sınav sürecinde çalışmaya başladığınız ilk günler,hatta ilk ay bile diyebiliriz doğal olarak sıkılmanız normaldir.Yapacağınız tek şey yılmadan pes etmeden devamlı olarak her ne şartlarda olursa olsun çalışmaya devam etmektir.Her güzel yol belirli zorluklardan geçer arkadaşlar.Yeter ki bu yolda her ne olursa olsun sürekli azimli bir şekilde devam edin arkadaşlar.Nasıl olsa bu yol mutlaka bir gün bitecek değil mi ?

KPSS Sınavında başarılı olmak istiyorsanız arkadaşlar düzenli bir program çıkarıp düzenli olarak sınav süresince çalışmalarınızı devam etmeniz lazım arkadaşlar.Örneğin bir gün çalışıp üç gün çalışmamak olmaz.Her gün devamlı ve düzenli bir şekilde çalışmalarınıza devam etmeli ve bunun sonucunda KPSS sınavında başarılı olacaksınız arkadaşlar.Başlangıçta ki kötü aldığınız deneme sonuçları veya yapamadığınız dersler gayet normaldir.Herkes bu yollardan geçmiştir.Yapmanız gereken çalışmalarınıza devam etmenizdir.Zaten bir süre sonra gelişmeyi kendiniz bile göreceksiniz arkadaşlar.Bu nedenle hemen moralinizi bozup pes etmemeniz gerek.Zaten kolay olsa herkes yapar değil mi ?

KPSS’de başarılı olmanın yollarında diyeceklerimiz şimdilik bunlar arkadaşlar bir diğer yazımızda görüşmek üzere Herkese iyi çalışmalar dilerim ..

Teog Matematiğe Nasıl Çalışılmalı

Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 milyon sekizinci sınıf öğrencisi teog sınavına giriyor.Milli eğitim bakanlığı bu seneki açıklamasında testlerdeki puan ortalamalarına göre öğrencilerin matematik dersinde 42,05 başarı ortalamasını yakaladığını belirtti.Matematik dersi bir çok öğrenci için büyük bir problemdir heleki belli bir sınavla bilgisi ve becerisi ölçülüyorsa olay daha da ciddileşir.Teog sınavına hazırlanan öğrenciler için durum tam olarak böyle.Halbuki bazı hususlara dikkat edilse matematik en verimli ve dönütü en yüksek olan derstir.

Öncelikle matematik dersinin sayısal düşünmeyi ve işlem yapabilme yeteneğini gerektiren bir ders olduğu ve ezbere dayalı olarak kavranmasının mümkün olmadığını kabul etmeliyiz.Bu sebeple matematik dersinin kavranması için ders anında not tutulmalı,tekrar yapılırken mutlaka yazarak çalışılmalı matematik bakarak değil yazarak çalışılır.Konunun mantığını çözmeye çalışın,eğer konun mantığı çözülürse hem test olan sınavlarda hem de açık uçlu olan sınavlarda başarı sağlanır.

Antrenman her deste olduğu kadar bu derste de çok önemli,formülleri ezberlemek ya da yöntemlerin basamaklarını öğrenmek yeterli değil hepsinin uygulanacağı testler çok önemlidir.Testlerden bazıları çıkmış sorulardan olmalıki sınav sisteminin mantığı anlaşılsın.Tabiki her konuda dendiği gibi bol bol konu tekrarı yapılmalı bilgiler tazelenmeli.

Çevre Ve Şehircilik bakanlığı 117 personel alım ilanı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) P3 puan türüne göre taşra teşkilatına (il müdürlükleri) sözleşmeli memur alacak. Bakanlık personel alımlarında en fazla kontenjanı çevre mühendislerine ayırdı. KPSSAralık ayı 4-B sözleşmeli personel alımlarında 48 çevre mühendisi alınacak.

Yaşanılabilir bir çevre ve marka şehirler oluşturma yolunda yeni çalışma arkadaşları arayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, KPSS Aralık 2013 atamalarında 9 branştan toplam 117 personel alımı yapacak. Kasım ayında yapılan atamayla birlikte Bakanlık 4-B sözleşmeli personel türünden yıl sonunda toplamda 477 personel alım yapmış olacak.

KPSS 2013 /Aralık ayı atamalarında alım yapılacak branşlar ve sayıları:

Çevre Mühendisi 48, Elektrik Mühendisi 6, Harita Mühendisi 11, İnşaat Mühendisi 19, Makine Mühendisi 8, Jeofizik Mühendisi 6, Mimar 12, Şehir Plancısı 4, Jeoloji Mühendisi 3 olmak üzere 9 branştan 117 tane personel alımı yapılacak. Söz konusu personel alımının ilanı 2013 yılı aralık ayı içerisinde ÖSYM’nin sayfasında yayınlanacak.

“ÇEVRE MÜHENDİSLERİ İLE BAŞARACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, her fırsatta yaşanılabilir bir çevrenin oluşması için çalıştıklarını ve bu işi çevre mühendisleri ile başaracaklarını söyledi. Bakanlığının KPSS ile personel alımında en fazla yer verdiği çevre mühendislerinin, 10 yıl içerisinde atık su arıtma sistemlerini kurmuş, katı atık sorunlarını halletmiş, iklim değişikliği stratejisine tam uyumlu, sera gazı emisyonlarının azaltılması kriterlerinde Avrupa’yı yakalamış bir Türkiye hedefinde güç katacaklarını ifade eden Bayraktar, “Şehirlerimizi çevreyle uyumlu biçimde, modern hale getirmek, insanımızın daha mutlu ve huzurlu yaşamasını temin etmek, bizim öncelikle ve en önemli hedefimizdir. Bu hedefimizi de azimli ve çalışkan arkadaşlarımızla başaracağız.” dedi

TCDD bu illerde yeni işçiler alacak!

 Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları çeşitli bölge müdürlerinde çalıştırmak için yeni işçiler arıyor.

TCDD Adana, Afyon, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir Isparta, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Uşak ve Zonguldak bölge müdürlüklerine 99 tren teşkil işçisi, 5 mühendis, 2 mekanik vasıta tesis cihaz vinç operatörü alacak

 

YÖK’ten öğretmen adaylarına yeni şart

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakülteleri dışında üniversitelerin diğer fakültelerinden, özellikle de fen- edebiyat fakültelerinden mezunların öğretmen atamalarına başvurabilmeleri için gerekli olan pedagojik formasyon eğitimine ‘disiplin cezası almama’ şartı getirdi. Adaylar,pedagojik formasyona ‘uslu öğrenci ‘ kriteri diye yorumladıkları karara sosyal medyada tepki gösterdi.Tepkiler üzerine YÖK Yürütme Kurulu toplanıp uygulamanın geri alınması için YÖK Genel Kurulu’na tavsiyede bulunma kararı aldı.

Radikal Gazetesi’nin haberine göre, YÖK Genel Kurulu, 2012 yılında kaldırdığı ancak gelen tepkiler üzerine 2013’ün nisan ayında tekrar geri getirmek zorunda kaldığı, pedagojik formasyon uygulamasının usul, esas ve kontenjanlarını duyurdu.

‘Başvuru’ başlıklı 5’inci maddede adayların Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ve lisans mezuniyeti akademik ortalamaları dikkate alınarak puan üstünlüğü esasına göre ÖSYM tarafından merkezi olarak programlara yerleştirileceği kaydedilirken, eğitime başlamaya hak kazanan adayların kayıt yaptırması için ‘mezun olduğu üniversiteden disiplin cezası almadığına dair belge’ getirmesi şartı koşuldu.

YÖK’ün kararı, adayların tepkisine neden oldu. Adaylar tepkilerini sosyal paylaşım siteleri ve forumlarda dile getirerek YÖK’e, “Sudan sebeple ceza aldım bari sudan sebeple formasyon gitmesin” çağrısı yaptı. Bazı adaylar sosyal paylaşım sitelerinde”Cinayetten yargılanan birisini bile topluma kazandırma çabası varken, kopya çeken bir çocuğu toplumdan soyutlamak da neyin nesi?” diye karara tepki gösterdi.

YÖK geri adım atıyor

Tepkiler üzerine YÖK kararından geri adım atmak zorunda kaldı. YÖK Yürütme Kurulu dün yaptığı toplantıda, ‘disiplin cezası almamış olma’ şartının kaldırılması gerektiği görüşüne vardı ve bu görüşün son kararın verileceği YÖK Genel Kurulu’na iletilmesini kararlaştırdı. YÖK Genel Kurulu’nun, yürütme kurulunun kararını benimsemesiyle birlikte söz konusu disiplin kriteri kaldırılmış olacak. Yürütme kurulu, konu YÖK Genel Kurulu’nda düzeltilene kadar öğrencilerin olası hak kaybı yaşamaması için de bir önlem aldı ve üniversitelere, ‘geçici kayıtları alın’ talimatı verdi.