Meslek Tercihini Doğru Yapmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İyi bir meslek seçimine için okul öncesi dönemden başlayarak çocuğun bilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığı etkinlikler oyunlar arkadaşları ile diyaloglarını çok iyi gözlemlemesi gerekiyor.
”Velilerin çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi.
Meslek seçiminin, kişilerin toplumdaki yerini, yaşam standartlarını ve sosyal çevresini belirleyen ve en önemlisi mutlu olmasında çok önemli bir süreçtir. Anne ve babaların çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için çocuklarını ve yeteneklerini çok iyi tanıması gerekir bir çok aile bu konuda çok yanılmaktadır.
Çoğu kişi çocuğumu çok iyi tanıyorum. O benim evladım. Onu ben yetiştirdim zaten diyerek büyük yanılgıya düşmektedir. Çocuğun mesleki yeteneklerinin tanınması için uzun bir süreç gerekmektedir.
Çocuğunun iyi bir meslek sahibi olmasını isteyen velilerin, okul öncesi üniversite çağına kadar gözlem yapması gerekmektedir.
Bu süreçte çoçugun neye ilgi duyduguneyi severek yaptıgı gözlenmelidir. Bu sürece çok erken yaşlardan başlamalı. Çünkü çocuğun ilgisinin başladığı dönem okul öncesidir. Veliler çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için, okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini ve sosyal ortam ile oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi gerekir. Bu sayede çocuklarına daha doğru ve objektif katkı sağlayabilirler.”
Ergenlik döneminin de meslek seçimi için önemli dönüm noktalarından biridir, ”bu dönemde çocuk meslekleri tanımaya başlar. Eger doğru gözlemleme yapmış iseniz başarılı olursunuz

Çocuğunuzun yaşamını kazanacak sorumluluklar vermelisiniz, aile içinde verilecek bazı kararlarda sorumluluk verin, buda doğru bir hamledir.
Eğer çocuğunuzun yerine getirmesi gereken görevi siz yaparsanız yeteneğini anlayamazsınız.

Bu konu hakkında yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki konuya bakınız.

http://www.matematikcafe.net/k-dogru-meslek-tercihi.html

Üniversiteler arasında anlaşma

Üniversiteler aralarında uzlaşma

Ankara Üniversitesi ile Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi aralarında işbirliği protokolü imzalandı.

Ankara’da gerçekleşen imzalama törenine 2 üniversitenin Rektörü katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, işbirliği protokolünün temelini öğrenim ve sağlıklı hizmeti oluşturacak dedi.

Erkan İbiş, Odlar Yurdu Üniversitesinin öğrenim yapılanmasına Ankara Üniversitesi modelini getirmek istediklerini beyan etti.

İşbirliği protokolü çerçevesinde Ankara Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi öğretim görevlileri Odlar Yurdu Üniversitesinde öğrenim verecek.

Odlar Yurdu Üniversitesi Rektörü Ahmed Veliyev de,”Türkiye’nin en tarihi üniversitesi ile emektaşlık etmek bizim açımızdan şereftir” ifadesini kullandı.

Veliyev, “Ankara Üniversitesi rehberliği düzeyinde, veri paylaşımı yaparak 2 hükümet bir halk olarak birbirimize elimizden gelen eden gayreti göstereceğiz”. dedi .

Çok Geniş Soruşturma Talep Ettik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ”Ankara Üniversitesine dün akşam yazı göndererek, çok geniş bir soruşturma başlatılmasını talep ettik” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde dün yaşananlara ilişkin, ”Ankara Üniversitesi’ne yazı göndererek, çok geniş bir soruşturma başlatılmasını talep ettik” dedi.

İzmir’in Urla ilçesindeki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, Rektör Prof. Dr. Mustafa Güden’i göreve yeni seçilmesinden dolayı kutlayarak, üniversitede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Rektör Güden ve dekanlarla birlikte öğrenci yemekhanesinde yemek yiyen Özcan, çıkışta AA muhabirinin sorusu üzerine, dün Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde münferit bir olay yaşandığını belirterek, ”Ankara Üniversitesi’ne dün akşam yazı göndererek, çok geniş bir soruşturma başlatılmasını talep ettik” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne konuşma yapmak üzere giden TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, öğrencilerin protestosuyla karşılaşmıştı.

AA

Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek mi?

Öğrenim kredisi borcunu ödemede kolaylık getiren yasa Meclis’te kabul edildi.

İşte yasanın detayları…

Buna göre, öğrenim kredileri, alındığı kadarki sürede ödenecek. 4 yıllık bir kredinin geri ödemesi daha önce 2 yıl iken bundan böyle 4 yıl olacak. Taksit sayısı arttığı için ödenen aylık miktar da yaklaşık yarıya inecek.

Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ise kredi borcunu mezuniyetten 3 yıl değil, 4 yıl sonra ödemeye başlayacak.

Kanuna göre, askerlik hizmeti sırasında anne, baba, kardeş, eş veya çocuğu vefat eden erlere, istemeleri halinde 10 gün izin verilebilecek. İzin, askerlik hizmetinden sayılacak.

Yasayla, İzmir’de “Şifa Üniversitesi”, Trabzon’da “Avrasya Üniversitesi” adıyla vakıf üniversiteleri kurulacak.

Ayrıca, birinci derece yakını vefat eden erlere 10 gün izin verilmesine ilişkin düzenleme de kanunlaştı.