ÖSYM’den ‘100 puan’ iddiasına yalanlam

Ösym

ÖSYM’den ‘100 puan’ iddiasına yalanlam

ÖSYM’den ”YGS-3 puanının 100 puan değiştiği” iddiasına ilişkin yapılan açıklamada, adayın iddia ettiği hususun asılsız olduğu belirtildi.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, 1 Nisan 2012’de 160 sınav merkezinde 1 milyon 837 bin 737 adayın katılımıyla gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (2012-YGS) sonuçlarının 20 Nisan 2012’de açıklandığı anımsatıldı.

Sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin tarihinde ilk kez bu sınavda bu kadar kısa sürede, sınavdan sonraki 19. günde açıklayarak büyük bir başarıya imza attığı belirtilen açıklamada, sınav sonuçlarının daha da kısa sürede açıklanarak, adayların diğer sınavlara hazırlanması için uzun süre sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

ÖSYM’nin misyonu gereği ”Hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme çalışmalarını yürüten şeffaf bir kurum oluşturmayı” amaçladığı vurgulanan açıklamada, bunu gerçekleştirmek için her türlü altyapı hizmetlerinin faaliyete geçirildiği belirtildi.

Sınava katılan 1 milyon 837 bin 737 adayın cevap kağıtlarının, öncelikle elektronik olarak görüntülemek amacıyla tarandığı, optik okuyucuda okunmuş ve ÖSYM Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığı uzmanlarınca geliştirilmiş birden fazla farklı yazılım tarafından bağımsız olarak değerlendirildiği ve YGS puanlarının hesaplandığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

”Bu birbirinden farklı yazılımların hesapladığı puanlar, virgülden sonra onuncu haneye kadar, birbirlerine eşit olduğu tespit edildikten sonra sonuç açıklama işlemine geçilmiştir. Sonuç açıklama, internet üzerinden statik verilerle gerçekleşmektedir. Bu nedenle sonuçların açıklandığı 20 Nisan 2012 saat 06.00’dan sonra adayların sonuç bilgilerinde herhangi bir değişiklik asla söz konusu olmamıştır. Hiçbir adayın hiçbir bilgisinde kesinlikle bir değişiklik yapılmamıştır. ÖSYM içerisinde uygulamaya konulan ilke ve kuralları belirleyen yönergelerle bunun yapılması yasaklandığı gibi teknik olarak da bunu önleyecek tedbirler alınmıştır.”

-”İşlemler silinemez ve değiştirilemez biçimde sürekli kaydediliyor”-

ÖSYM’nin tüm bilgi işlem sistemindeki işlemlerin silinemez ve değiştirilemez bir biçimde sürekli kaydedildiğinin vurgulandığı açıklamada, bilgi işlem sisteminin bu kayıtlarının bir kez daha incelendiği ve ilgili adayın sisteme erişimlerinin hangi saatlerde yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, ”Bu nedenle, adayın iddia ettiği ‘YGS-3 puanının 100 puan değiştiği’ hususu asılsız bir iddiadan ibarettir. Buna ilişkin basın-yayın organları tarafından yapılan haberler kesinlikle doğru değildir. Bu tür gerçeği yansıtmayan, ÖSYM’yi kamuoyunda yıpratmaya yönelik yalan yanlış haberler karşısında ÖSYM, ilgililer hakkında yasal işlem başlatacaktır” ifadesine yer verildi.

Adayın, doğrudan ilgili kurum olan ÖSYM’ye başvurmak yerine yanlış ve asılsız bilgilerle basın kuruluşlarına giderek kamuoyunu ve adayları yanıltma girişiminde bulunduğu ifade edilen açıklamada, sınava giren tüm adayların, sınavda kullandıkları cevap kağıtlarını 20 Nisan 2012 saat 16.00’dan itibaren ÖSYM’nin ”http://ais.osym.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle görüntüledikleri belirtildi.

Adayların sınavda kendi cevap kağıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da ”http://skgs.osym.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numaralarıyla erişebildikleri, görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde de ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebildikleri anımsatıldı.

-”ÖSYM asılsız iddialarla yıpratılmamalı”-

”Söz konusu adayın, sonuç sayfasındaki 2 rakamını 3 yaparak basın kuruluşlarına gitmek yerine, sınavda kendisinin işaretlediği cevap kağıdını görüntülemesi ve yaptığı doğru ve yanlış işaretlemeler üzerinden kendi puanını hesaplaması beklenirdi” ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Öte yandan, sorumlu basın-yayın kuruluşlarının da bugüne kadar pek çok örneğini gördüğümüz asılsız iddiaları hemen sayfalarında yer vermek yerine ÖSYM ile temasa geçmeleri beklenirdi.

Türkiye’nin geleceğini şekillendiren sınavları kendisine edindiği misyonu çerçevesinde gerçekleştirme gayreti içinde olan ÖSYM’nin asılsız iddialarla yıpratılmaması, bu tür haberlere itibar edilmemesi ve tek kaynak olarak ÖSYM internet sayfasının görülmesi gerektiği hususu bir kez daha kamuoyunun takdirlerine sunulur.”

AA

ÖSYM, 5 milyon kişiye sınav yaptı

Ösym 5 Milyon Kişiyi Sınav Yaptı

Türkiye’nin tek sınav merkezi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçen senenin 10 ayında 43 sınav düzenledi.

Yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin yanı sıra bazı kurumların sınavlarını da gerçekleştiren ÖSYM, 38 yıldır hizmet veriyor.

ÖSYM 2011 yılında, yurt içi ve yurt dışında toplam 43 sınav, sınav sonuçlarına göre de 27 yerleştirme işlemi gerçekleştirdi.

Sınavlar arasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) yanı sıra İçişleri, Adalet, Maliye bakanlıkları ile Jandarma Okullar Komutanlığı’nın, Polis Akademisi’nin sınavları da yer alıyor.

Geçen yıl tüm sınavlara 5 milyon 445 bin 234 aday başvururken, bu adayların 5 milyon 114 bin 687’si sınava katılırken, 330 bin 547’si ise başvuruda bulunduğu halde sınava katılmadı. Sınavlarda toplam 872 bin 597 kişi görev aldı.

-YGS, LYS ve KPSS en çok adayın girdiği sınavlar-

YGS, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar arasında sınava giren aday ve görevli sayısına göre en kapsamlı sınav olarak yer alıyor. YGS’ye geçen yıl 1 milyon 648 bin 240 aday girdi, 245 bin 254 kişi de görev yaptı.

Sınava giren aday ve görevli sayısının çokluğuna göre YGS’yi, Edebiyat ve Coğrafya alanlarında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS-3) ile lisans düzeyinde yapılan KPSS takip ediyor.

ÖSYM, geçen sene bazı sınavlara başvuru veya tercih ücreti olarak adaylardan 3 TL alırken, adayların yerleştirme işlemleri için 10 TL ücret aldı. Bazı Sınavlarda alınan ücretler 20-150 TL arasında değişiklik gösterdi.

Adaylar LYS’lerin her biri için 20 TL öderken, Yükseköğretim Kurulu Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği Sınavı (STS-1-2) için 150 TL ücret ödedi.

YGS için 35 TL, ÜDS, ALES ve KPDS’nin her biri için 40 TL, yurt dışında çalışanların çocukları için yükseköğretime giriş sınavı için yurt içinden başvuranlardan 75 TL, yurt dışından başvuran adaylardan 50 ABD doları veya 40 Avro, lisans düzeyinde gerçekleştirilen KPSS’de dört oturuma katılanlardan toplam 95 TL sınav ücreti alındı.

AA

Ali Demir: “Kimseye haksızlık yapılmadı”

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2011’de yapılan 40 sınavda, adaylardan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını belirterek ispatlanması halinde istifaya hazır olduğunu söyledi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2011’de yapılan 40 sınavda, sınava giren adaylardan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını belirterek, haksız kazanım sağlandığının somut verilerle ispatlanması halinde istifaya hazır olduğunu bildirdi.

Demir, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YÖK ve üniversitelerin 2012 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kendisi hakkındaki soru ve eleştirileri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in isteğiyle yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, göreve geldiği Eylül 2010’da ÖSYM’nin, yönetmelikle yönetildiğini, yasal zemin bulunmadığını, 36 yıldır sözlü talimatlarla yönetildiğini anımsattı. Demir, göreve gelince hızla yasal zemin oluşturduklarını, yasa çıkarıldığını belirterek, bunun sadece teşkilat yasası değil, sınavlarda oluşabilecek her türlü haksızlığa karşı verilecek cezaları tanımlayan bir yasa olduğunu anlattı. Demir, bunun, dönüşümün başlangıcı olduğunu ifade etti.

Tüm iddia ve suçlamalara karşın 2011’de yapılan 40 sınavda sınava giren adaylardan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını belirten Demir, bundan sonra da sağlanmayacağını bildirdi.

Bilim adamı olduğunu, somut veriler üzerine çalıştığını ifade eden Demir, ”Göreve geldiğim süre içinde haksız kazanım sağlandığı somut verilerle ispatlanırsa kimsenin şüphesi olmasın istifaya hazırım” dedi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, ÖSYM’nin artık çok daha güvenli bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

Demir, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YÖK ve üniversitelerin 2012 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kendisi hakkındaki soru ve eleştirileri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in isteğiyle yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, göreve geldiği Eylül 2010’da ÖSYM’nin, yönetmelikle yönetildiğini, yasal zemin bulunmadığını, 36 yıldır sözlü talimatlarla yönetildiğini anımsattı. Demir, göreve gelince hızla yasal zemin oluşturduklarını, yasa çıkarıldığını belirterek, bunun sadece teşkilat yasası değil, sınavlarda oluşabilecek her türlü haksızlığa karşı verilecek cezaları tanımlayan bir yasa olduğunu anlattı. Demir, bunun, dönüşümün başlangıcı olduğunu ifade etti.

Göreve geldiğinde kurum içinde soru hazırlama biriminin internete bağlı olduğunu, bilgi işlem birimindeki hareketlerin kayıtlarının tutulmadığını belirten Demir, öncelikle bu iki birimi kırmızı bölge ilan ettiklerini anlattı. Demir, buraya iletişim araçlarıyla girilmesini yasakladıklarını, soru hazırlama birimini internette kapattıklarını, tüm giriş çıkışları kontrol altına aldıklarını, fotokopi dahil tüm hareketleri kaydeden bir yapıya geçtiklerini anlattı.

Demir, bugün tüm adayların, ÖSYM’nin internet sitesine giriş çıkışlarının kayıt altına alındığını anımsatarak, ”Bu sayede tüm söylenenlere rağmen söylentilerin aksine ÖSYM artık çok daha güvenli yapıya kavuşmuştur” dedi.

Sınav güvenliğine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Demir, sınav güvenliğini, hak ve adaletin tesisi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

-”40 milyonluk tasarruf”-

Demir, ÖSYM’deki personel giderlerindeki artışa ilişkin de açıklamalarda bulundu. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

”2011’e kadar sınav görevlilerinin ücretleri, sınav ihalesi kapsamında yüklenici firma tarafından yapılıyordu. Bu devlete ciddi yük oluşturuyordu. 2011’de ilk kez ÖSYM bütçesinden ödedik, bu nedenle bütçemizde yüzde 68’lik artış oldu. Sınav ücretleri yönetmeliğiyle tüm sınav görevlilerinin ücretleri ÖSYM tarafından ödenecek. Bu sayede 2010’daki tasarrufumuz 40 milyon liradan fazla olmuştur. ÖSYM, 300 çalışanıyla 2011’de 849 bin 150 görevliye ücret ödemiştir. Bu sayı 2012’de KPSS, önlisans sınavı, özürlü memur sınavıyla beraber çok daha fazla olacaktır. ”

-”Kimsenin şüphesi olmasın, istifaya hazırım”-

Demir, tüm iddia ve suçlamalara karşın 2011’de yapılan 40 sınavda, sınava giren 5 milyon 785 bin 790 adaydan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını, bundan sonra da asla sağlanmayacağını bildirdi.

Bilim adamı olduğunu, sadece somut veriler üzerine çalıştığını ifade eden Demir, ”Göreve geldiğim süre içinde tek bir adaya dahil haksız kazanım sağlandığı somut verilerle ispatlanırsa, kimsenin şüphesi olmasın ki istifaya hazırım” dedi.

AA