Hangi Derse Nasıl Çalışmalıyız?

Hangi Derse Nasıl Çalışmalıyız

Bu yazımızda sınava hazırlanan arkadaşlar için hangi derse nasıl çalışmalı konusunu ele aldık. Ders çalışmada herkesin ayrı bir metodu vardır arkadaşlar. Kişi nasıl daha iyi anlıyorsa ona göre çalışmalıdır. Ancak biz yine genel olarak başarıya ulaşmak için çalışmalar nasıl olmalı. Hangi derse nasıl çalışmalı adına genel bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle bildiğiniz gibi ders çalışmak için mutlaka düzenli bir ders programınız olmalı arkadaşlar. Ders programı oldukça önemlidir. Sınav sürecinde sizi başarıya ulaştıracak en önemli konu belki de ders programıdır. Bu nedenle ders programınız oldukça önem taşır. Ders programınızı oluşturduktan sonra hangi derse nasıl çalışmalıyız o konuya gelelim. İşte hangi derse nasıl çalışmalıyız sorusunun cevabı.

Arkadaşlar dersleri iki ana grupta toplayacak olursak bunlar sayısal dersler ve sözel dersler olacaktır. Peki hangi derse nasıl çalışmalıyız. Sözel derslerin çoğu genelde ezbere dayalıdır arkadaşlar sözel derslere çalışırken ezberden önce konuyu iyice anlamanızı öneririm her şeyi kalkıp da ezberlemeyin tabi ki ama ezberlenecek belli başlı şeyler de zaten bellidir. Sözel dersleri iyice kavrayın ezberlemeniz gereken şeyleri not alın ve sürekli tekrarlayın gözünüzün önünde olsun. Daha sonra konu testlerine geçin ve zaten böyle yaptığınızda kafanızda kalacaktır. Sayısal derslerde de konuyu iyice anlayın. Yapamadığınız şeyleri not alın, Çözmediğiniz şeyleri çözdürün bol bol soru çözün. Sayısal derslerde soru çözmek sizi başarıya götürecektir.

Konu ile ilgili forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-hangi-derse-nasil-calismaliyiz.html

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli ders çalışmak bir öğrenciyi başarıya götürecek olan en etkili yoldur. Öğrenci rakiplerini geçmek için verimli ve iyi bir program dahilinde çalışmalıdır. Peki etkili ve verimli ders çalışmak için neler yapmalıyız. Bu yazımızda sizler için verimli ders çalışmak için neler yapılması gerektiğini ele aldı.

Verimli çalışmanın başında kuşkusuz ilk sırada çalışma programı gelmektedir. Öğrenci kendisine uygun ve etkili olabilecek bir çalışma programı oluşturup onun dahilinde ve düzenli olarak çalışmalıdır.Öğrenci Mümkünse bir rehber hocası eşliğinde çalışma programını hazırlamalıdır. Verimli ders çalışmanın bir diğer koşuluna gelecek olursak çalışma ortamıdır. Çalışma ortamı oldukça önemlidir. Çalışma ortamı öğrenciyi derse gütmelidir. Çalışma ortamı gürültülü olmamalıdır. Çalışma ortamının havalandırılması ve yeteri aydınlıkta olması da gerekmektedir. Çalışma ortamında sadece dersle ilgili araçlar bulunmalıdır. Dikkat dağılmaması için gereksiz şeyler çalışma ortamında olmamalıdır. Ders çalışırken kesinlikle müzik dinlememelisiniz arkadaşlar. Müzik dikkatinizi dağıtır ve derse odaklanmanızı engeller.

Verimli ders çalışmanın diğer kurallarına gelecek olursak. Çalıştığımız konuları çok iyi anlamalıyız arkadaşlar. Konuyu iyice anladıktan sonra konuyla alakalı bol bol soru çözmemiz gerekir. Verimli ders çalışmak istiyorsanız çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmelisiniz arkadaşlar. Verimli ders çalışmakla alakalı vereceğimiz bilgiler bunlar arkadaşlar bunları dikkate aldığınızda faydasını göreceksiniz diye düşünüyorum. Verimli çalışmak sizin rakiplerinizi geçmede en önemli faktördür. Umarım bu yazımız faydalı olmuştur. İyi çalışmalar..

Bu konu hakkında forumda yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-verimli-ders-calisna-yontemleri.html

Ders Çalışma Programı Örneği

Öğrenciler; gelecekte yaşamları sürdürmek istedikleri mesleği ne kadar erken seçerlerse, o kadar başarılı olurlar. Bunun için adaylar, beş yıl sonra ne yapmak istediklerini düşünmelidir. Bunu yaparken, yeteneklerini göz ardı etmemelidirler.

Gelecekte ne yapmak istediğini, hedeflerini belirleyen öğrenci, hangi derslere ne kadar önem vermesi gerektiğini bildiğinden, kararsızlığa düşmez, vakit kaybetmez.

Öğrenciler; hedeflerine ulaşmak için öncelikli olarak planlı çalışmalıdır. Çünkü; ders çalışma, plan ve program olmadan sürdürülemeyecek bir etkinliktir. Peki planlı çalışmak neden bu kadar önemli? Plan yapmak öğrenciye neler kazandırır?

* Ders çalışma programını yapan öğrenci, hedefine ulaşmak için izleyeceği yolu bildiğinden ruhen (vicdanen) rahat ve huzurludur.

* Ders çalışma programını yapan öğrenci, hangi derse ne kadar çalışacağını bildiğinden panik yapmaz. Bir derse çalışırken, aklı diğer derse kaymaz. Dikkati dağılmaz.

* Ders çalışma programını yapan ve odasına asan öğrenci, sürekli hedeflerini hatırlar ve hayatını disipline eder.

* Ders çalışma programı yapan öğrenci ?Ne çalışacağım?’ diyerek kararsızlığa düşmez ve zaman kaybetmez.

PROGRAM NASIL HAZIRLANIR?

Öncelikli olarak şu bilinmelidir. Ders çalışma programı, bireyseldir. Her adayın çalışma programı, birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle, bu konuda ancak bazı tavsiyeler verilebilir. Öğrenciler eve geliş ve yemek vakitlerini kendilerine göre ayarlayabilir. Ancak etüt ve molalar, birbirleriyle orantılı olmalı. Bir saat çalışan öğrenci; 10 dakika, bir buçuk saat çalışan öğrenci; 15 dakika, iki saat çalışan öğrenci, 20 dakika da dinlenir. Öğrenciler, dikkatlerini toplayabildikleri süreye göre bu etütlerden birisini tercih edebilirler.

ÖRNEK PROGRAM

15:00 Eve geliş

15:00-16:00 Mola (yemek, dinlenme)

16:00-17:30 Etüt

17:30-17:45 Mola

17:45-19:15 Etüt

19:15-20:15 Akşam yemeği

20:15-21:45 Etüt

21:45-22:00 Mola

22:00-23:30 Etüt

23:30 Serbest zaman (kitap okuma, yatış)

Verilen program, dershaneye ya da okula giden bir öğrenci esas alınarak hazırlanmıştır. Öğrenci eğer evde ise, sabah erken kalkmalı ve etütlerini buna göre ayarlamalıdır.