DGS’ye Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

DGS’ye Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikey Geçiş Sınavına hazırlık süreci zorlu bir yoldur.Hazırlık sürecinden sınav anına kadar kişinin midesine kramplar girdiren, baş ağrılarının arttığı bir dönem. İşte bu dönem Dikey Geçiş Sınavına girecek kişilerin sürece sadece o gün sınava gireceğim diye bakmaması asıl önemli olan konudur. Bu bir sınavdır ve sınava son anda değil, sınava girmeye karar verildiği andan itibaren çalışılması ve bunun bilinciyle hareket edilmesi en önemli noktadır.
Sınava girmeye kesin karar verildiği andan itibaren bu uzun ve stresli yol için tıpkı öğrenci seçme sınavına veya lise giriş sınavına hazırlanır gibi bir yol takip edilmelidir. Kesinlikle, planlama, kararlılık ve disiplin sınavı kazanmanın en kritik noktasıdır.
Öncelikle sınav başvuru tarihleri,başvuru esnasında yatırılacak ücret var mı,varsa ne kadar?Sınav tarihi ne zaman? Bunlar kesinlikle en başta öğrenilmeli ki bunları öğrenmek kafanızı rahatlatır.Buna ek olarak ÖSYM kılavuzu bir kaç defa ayrıntılı bir biçimde incelenmelidir.

Aslında en baştan yapılması gereken şeylerden biri hatta en önemlisi ise kendinize en uyan çalışma planı yapmaktadır.Planlı çalışmak en verimli yöntemdir.Zamanı en iyi planlayarak değerlendirebilirsiniz.
Sınava hazırlık yaparken nereden başlayacağınız çok önemlidir. Yani dikey geçiş sınavına girdiğinizde en çok nerelerde zorlanacağınızı düşünüyorsanız baştan o konulara ağırlık vererek çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Stres gibi nedenlerden dolayı sonuç odaklı çalışamayacağınızdan en baştan kendinizi çok zorlamadan bu konulara ağırlık vererek çalışılması mutlaka sizin için önemli bir kazanç olacaktır.
Sınava mutlaka sistematik ve birbirini devam ettirir biçimde hazırlanmalıdır. Bu ne demek derseniz, her gün aynı saatte ve bir önceki günün devamı, bir önceki günü tekrar ederek hazırlanmalıdır. Çalışma saatleri ve günleri, gün ve saat sektirmeden yapılırsa çok daha verimli olacaktır. Ancak sınava hazırlanırken kendini yorarak çalışmamalı, mutlaka sizin kapasitesine uygun bir şekilde hazırlanmak gerekmektedir. Günlük çalışma saatini çalışma alışkanlıklarınıza çok fazla abartmadan ayarlayabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda gelen tüm dikey geçiş sınavları sınava hazırlandığınız dönemde her gün toplam çıkan soru sayısı hesaplandıktan sonra eşit miktarlarda çözülmelidir. Sadece geçmiş yıllarının sorularına bağlı kalınmamalı internet ortamında, dershane vb. yerlerde olan sorular da çözülmelidir
Dikey Geçiş Sınavı döneminde mutlaka yardımcı kitaplardan yararlanılmalı, orada yer alan konular takip edilmeli ve bu tarz kitaplarda bulunulan sorular çözülmelidir. Sınava yaklaşıldığı dönemde ise günlük bir adet sınav evde yapılmalıdır. Zamanı doğru kullanma sınav için çok önemli bir konudur. Burada da kendinizi test ederek hangi sorularda takılıyorsanız, hangi soruları daha çabuk çözüyorsanız bunlar gözden geçirilmeli ve aksak giden noktalara ağırlık verilmelidir. Sınavda zaman kaybetmemeniz için baştan zamanı etkin kullanmak için çalışmalar yapılmalıdır.
Dikey Geçiş Sınavına hazırlanırken sınavın son 5 günü kesinlikle çalışılmamalıdır.Dinlenme evresine geçilmelidir.Son 5 günde kitap okunmalı, sinemaya gidilmeli vb. etkinlikler yapılmalıdır.
Dikey Geçiş Sınavına hazırlanırken sadece sınava endeksli bir yaşam kurgusu örülmemelidir. Mutlaka kendinize zaman ayırmalıdır.Zira sınavlarda gündelik yaşama dair de sorular çıktığından bu konuda eksik kalınmamalıdır. Sosyal yaşam ihmal edilmemelidir.

Konu ile ilgili yapılan tartışmalara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.matematikcafe.net/k-dgs-sinavina-nasil-hazirlanilmali.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir